BANJALUKA, Samo u prva tri mjeseca ove godine prijavu Inspekciji rada zbog narušavanja prava iz radnog odnosa podnijele su 82 trudnice i porodilje u RS, dok su tokom cijele prošle godine inspektori radi zaštite prava trudnica i porodilja kod poslodavaca intervenisali 223 puta.
Goran Grgić, glavni inspektor rada i zaštite na radu RS, kazao je da se najviše pritužbi trudnica i porodilja odnosi na otkaz ugovora o radu, uskraćivanje prava na platu ili naknadu plate, te obračun i isplatu plate.
Inspekcijski organi su utvrdili da su u najvećem broju slučajeva prekršaje pravili poslodavci iz oblasti ugostiteljskih djelatnosti, odnosno da najviše problema kod regulisanja porodiljskog odnosa imaju radnice trgovina, pekara i frizerskih salona.
Iako je veoma važno da se radnice informišu o svojim zakonom zagarantovanim pravima, to im neće biti od velike pomoći, jer trenutno važeći zakon nije na njihovoj strani. Naime, Zakon o radu RS propisuje kaznu u iznosu od 2.000 KM do 15.000 KM ukoliko poslodavac ne omogući zaposlenoj ženi da koristi prava u vezi sa trudnoćom, porođajem i materinstvom.
“Poslodavcu se više isplati platiti i maksimalan iznos kazne, koja gotovo nikada nije izrečena, nego zadržati trudnicu na poslu i platiti godinu dana njenog odsustva”, ističe Ranka Mišić, predsjednik Saveza sindikata RS.
Ona je dodala da se u ovim slučajevima kršenja radničkih prava ne treba djelovati preventivno, nego represivno, te da ove kazne moraju biti mnogo veće, jer je to najbolji lijek da se bilo ko zaustavi u svom nezakonitom djelovanju.
“Porodilje često pristanu na neke uslove poslodavaca i raskinu ugovore o radu sa njima i u neznanju potpišu sporazumni raskid ugovora o radu, tako da ne ostvare pravo na otpremninu i na otkazni rok”, rekla je Mišićeva.
Ona je objasnila da svaka zaposlena trudnica koja smatra da ima problem iz radno-pravne oblasti, bez obzira na to da li članice sindikata ili ne, mogu da se obrate u kancelarije sindikata za besplatnu pravnu pomoć, koje funkcionišu i po principu da pravnici iz ovih službi na poziv dolaze i njima kući kako bi im omogućili zaštitu prava.
“Ovakvi postupci poslodavaca su za svaku osudu, ali treba shvatiti i to da u trenutku kada trudnica ode na bolovanje, poslodavac počne izdvajati dvije plate, odnosno za nju i platu radnice koja će je mijenjati”, kaže Ranko Milić, predsjednik Unije udruženja poslodavaca RS.
On smatra da je neophodno mijenjati stvari u sistemu, odnosno da trudnica automatski prelazi na Fond dječijeg osiguranja za koju će Fond dječije zaštite RS nekada u budućnosti refundirati samo dio sredstava.
Otkazi i naknade
Prema Zakonu o radu RS, ukoliko je trdnica imala zaključen ugovor o radu na određeno vrijeme u skladu s zakonskim odredbama istekom roka na koji je ugovor zaključen prestaje radnici radni odnos bez obzira na to što je trudna.
Ukoliko je radnica s poslodavcem imala zaključen ugovor o radu na neodređeno vrijeme, poslodavac joj ne može otkazati ugovor o radu zbog ekonomskih i tehnoloških razloga.
Za vrijeme korištenja porodiljskog odsustva žena ima pravo na naknadu plate u visini prosječne plate koju je ostvarila u toku posljednja tri mjeseca prije početka porodiljskog odsustva i ta naknada treba da se usklađuje s rastom plata u RS. Naknade plate ostvaruju se na teret Javnog fonda za dječiju zaštitu RS. Nezavisne novine
Ova Politika privatnosti definiše politike kontrolora podataka: portal Capital.ba, Jovana Dučića 52, Banja Luka 78 000, Republika Srpska, BiH u daljem tekstu portal Capital o prikupljanju, korišćenju i otkrivanju vaših podataka koje prikupljamo kada koristite našu web stranicu www.capital.ba Kontakt osoba zadužena za rukovođenje i nadzor prikupljanja i obrade ličnih podataka: info@capital.ba
Pristupanjem ili korišćenjem naše internet stranice, pristajete na prikupljanje, korišćenje i otkrivanje vaših informacija, odnosno ličnih podataka, u skladu sa ovom Politikom privatnosti.
Više pročitajte na našoj stranici Politika privatnosti.
Komentariši