I meteorolozi troše više od dozvoljenog

BANJALUKA, Usvojeni budžet Republičkog hidrometeorološkog zavoda RS za prošlu godinu iznosio je 1.164.000 KM, a Zavod je utrošio 1.253.105, odnosno za 7,65 odsto više, što nije u skladu sa Zakonom o budžetskom sistemu, utvrdila je Glavna služba za reviziju javnog sektora RS.
U Izvještaju o reviziji finansijskih izvještaja Republičkog hidrometeorološkog zavoda RS stoji da je ustanovljeno da prilikom nabavke opreme Zavod nije postupio u skladu sa Zakonom o javnim nabavkama.
“Nisu u potpunosti sprovedeni postupci po Zakonu o javnim nabavkama, Zakonu o PDV-u i Zakonu o carinskoj politici BiH”, precizirali su revizori.
Utvrđeno je i da rješenja o platama zaposlenih Zavoda nisu u skladu sa Uredbom o načelima za unutrašnju organizaciju i sistematizaciju radnih mjesta u republičkim organima uprave.
U izvještaju revizora o Zavodu stoji i da nije definisana adekvatna kadrovska politika, kao osnova za zapošljavanje novih osoba i planiranje budžetske potrošnje za nagrađivanje i usavršavanje zaposlenih. Osim toga, ustanovljeni su i propusti koji se odnose na putovanja.
“Prilikom izdavanja rješenja za putovanje u inostranstvo nisu obezbijeđene kontrolne aktivnosti, pa su mogući dupli troškovi i na teret budžeta i na teret projekta”, pojasnili su revizori, koji su Zavodu zamjerili i da ugovori koje zaključuje nisu uvijek jasno definisani, te postoji rizik neodgovarajuće zaštite u slučaju sudskog spora.
Revizori su, između ostalog, konstatovali i da su komunalni i komunikacijski troškovi Zavoda za prošlu godinu iskazani u iznosu od 48.797 KM, i u odnosu na usvojeni budžet veći su za 59 odsto.
Boško Čeko, glavni revizor RS, ocijenio je da je poslovanje Zavoda u 2010. godini, osim za navedeno, bilo usklađeno sa nadležnom zakonskom i drugom pravnom regulativom.
Zoran Božović, direktor Republičkog hidrometeorološkog zavoda RS, tvrdi da je budžet Zavoda prekoračen jer je bio nedovoljan za funkcionisanje ove institucije.
“Do prekoračenja zbog plata je došlo iako nije bilo unapređenja niti zapošljavanja novih radnika. Jednostavno, budžet koji je predviđen za nas bio je nedovoljan”, pojašnjava Božović.
Komentarišući prekoračenje komunalnih troškova, on ističe da je sjedište Zavoda na Banj brdu u Banjaluci, tako da nisu priključeni na gradski vodovod niti je regulisan odvoz otpadnih voda, što rezultira troškovima.
“Sakupljamo kišnicu, a vodu za piće kupujemo, kao i ogrevna drva, koja cijepamo vlastitim snagama”, naglašava Božović, dodajući da su revizori objektivno ukazali na nedostatke, koje, tvrdi, već otklanjaju. Nezavisne novine

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts