Šest puta veća rata

BEOGRAD, Građani Srbije koji su prošle godine uzeli subvencionisane gotovinske i potrošačke kredite sa počekom od 12 mjeseci, u narednih mjesec dana počeće da otplaćuju cijele rate. Za mnoge će to biti dodatni udar na kućni budžet, jer je, umjesto najavljivanog rasta standarda, došlo do osiromašenja građana. Bez obzira na to, oko 170.000 građana koji su uzeli subvencionisane kredite, uskoro će morati da otplaćuju šest puta veće rate.
Preporuka Vlade Srbije bankama da pomognu klijentima u otplati dugova kroz reprogram se primjenjuje, ali ovim nije bilo predviđeno da se vraćanje zajmova odlaže do dvije godine za subvencionisane pozajmice. Tako ga ni banke neće primjenjivati. Izuzetak je Sosijete ženeral.
Ipak, i sami bankari savjetuju građanima da dobro razmisle prije nego što reprogramiraju svoje obaveze na duži rok i da to čine u krajnjoj nuždi.
– Čitav koncept reprograma kredita nema smisla ako se građanima za taj period ne obezbjedi stabilan prihod i posao iz kojeg će moći da namiruju svoje obaveze – kaže Đorđe Đukić, profesor Ekonomskog fakulteta. – U suprotnom, reprogramiranje obaveza prema bankama pretvoriće se samo u odlaganje problema na dvije godine. Naravno, uz to i košta.
Tako, na primjer, građani koji su uzeli maksimalnih 300.000 dinara, uz kamatu od 8,95 odsto, tokom proteklih godinu dana otplaćivali su samo kamatu od 2.000 dinara. U naredna 24 mjeseca, moraće da izdvoje oko 12.000 dinara.

Reprogramiranje
Komercijalna banka od petka je počela da prima zahtjeve građana za reprogramiranje kredita, u skladu sa mjerama koje je sugerisala Vlada Srbije. Građanima koji u izmirivanju svojih obaveza prema banci ne kasne duže od 180 dana, omogućeno je da produže rok otplate do 24 mjeseca, uz korišćenje grejs-perioda od dvije godine. Novosti

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts