Nezakonita svaka druga privatizacija

BANJALUKA, Komisija za reviziju privatizacije RS u 199 kontrola u preduzećima i četiri kontrole u bankama utvrdila je da postoji osnovana sumnja da je privatizacija na nezakonit način izvršena u 96 slučajeva.

Navodi se to u izvještaju koji će članovi Komisije razmatrati na sjednici u ponedjeljak, poslije čega bi ovaj izvještaj trebalo da bude proslijeđen Vladi RS.
Vlada RS zadužila je Komisiju da dostavi dopunjeni izvještaj sa nazivima preduzeća u kojima su utvrđene nezakonitosti u privatizaciji.
U dopunjenom izvještaju koji je u posjedu “Glasa Srpske” data je lista 72 predmeta za koje je izražena sumnja da je postupkom licitacije prodaja državnog kapitala sprovedena suprotno propisima.
Tu su, između ostalih, preduzeća “Konzum”, “Metal”, “Urbanistički zavod”, “Merkur”, “Gas-Beton celeks”, “Unicep eksport inport”, “Veletekstil”, “Cvjećar” i GP Krajina” iz Banjaluke. Tu su i preduzeća “Ratar” iz Prnjavora, “Oprema” iz Bijeljine, “Budućnost” i “Put” iz Istočnog Sarajeva, “Žitopromet” Zvornik, “Kozaraturist” Prijedor i drugi.
Sumnja u neizvršenje ugovornih obaveza kupca državnog kapitala izražena je kod devet preduzeća i to “Kozaraputevi” “Fruktona” i “Fabrika duvana” iz Banjaluke, “Destilacija” Teslić, “Perućica” Foča, “Veterinarska stanica” Srebrenica, “Ozren trans” i “Metal mont” Petrovo, “Ratarstvo” Nova Topola. Sumnja u nezakonitu prodaju poslovnih prostora prije privatizacije kao i poslije prodaje državnog kapitala iskazana je u 17 slučajeva, a između ostalih kod privatizacije preduzeća “Čajavec servis i promet” Banjaluka, “Levita” Gradiška, “22. decembar” Banjaluka, “Promet” Prnjavor, “Leotar” Trebinje, “Krajina-Borac” Banjaluka….
U izvještaju se navodi se da su svi predmeti u kojima je zaključeno da postoji osnovana sumnja u zakonitost sprovedenih licitacija dostavljeni nadležnim institucijama na dalji postupak i procesuiranje.
– Pravomoćnim presudama Okružnog suda Banjaluka i Vrhovnog suda RS zaključeno je da su sumnje Komisije nedovoljno uvjerljive i da su sprovedeni postupci privatizacije u skladu sa zakonom – navodi se u izvještaju.
Postupak privatizacije, kako se navodi u izvještaju, pratile su sumnjive radnje od nesolidnih kupaca.
– Očigledno je da su pojedini kupci državnog kapitala nastojali da ugase proizvodnju, radnike ostave bez posla, kako bi se lakše domogli imovine preduzeća, što im je bio i jedini cilj kupovine. U prilog tome govori činjenica da je jedno lice kupovalo 10, 15, pa čak i više od 20 preduzeća ili da se jedno lice pojavljivalo na licitacijama više od 80 puta, simulirajući zainteresovanost investitora – navodi se u izvještaju.
Kao kupci na specijalnim licitacijama u toku privatizacije najčešće su se pojavljivali Petar Dušanić iz Prnjavora, Radojica Ratkovac iz Prnjavora i Radivoje Janković iz Banjaluke.
U izvještaju se ističe da je privatizacija praćena “čudnim” zakonskim rješenjem kojim je Direkciji za privatizaciju dato pravo da donosi pravila licitacije i drugih metoda prodaje, da ta pravila sprovodi, da vrši kontrolu nad njima i da primjenjuje sankcije zbog neizvršenih obaveza što je nezamislivo u zakonodavstvu.
– Metode i zakonska regulativa više puta su mijenjani u toku privatizacije, što je Komisiju navodilo na sumnju da je bilo unaprijed podešavanja pravila i namještanja uslova privatizacije pojedinim kupcima – navodi se u izvještaju. Glas Srpske

Comments

Jedan komentar na na “Nezakonita svaka druga privatizacija”

  1. nezaposlen Avatar
    nezaposlen

    dvostruki pristup, kao Briselska diplomatija, napokon se oglasi, makar bojažljivo glas razuma, da bi onda na sledećem nivou sve bilo vraćeno na početak. Sad možemo bar reći da postoji nada, neko je od zvaničnih agencija stvari nazvao pravim imenom, Sudovi su ti koji ne daju da se stvari pokrenu sa mjesta.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts