SARAJEVO, Akcionari “Elektroprivrede BiH” izabrali su u ponedjeljak na sjednici Skupštine ove kompanije privremeni Nadzorni odbor, koji je ponovo nekompletan, jer je Seid Kapetanović, nominovani predstavnik većinskog kapitala, odbio kandidaturu i mali akcionari se nisu dogovorili o svom predstavniku.
Sjednica Skupštine hitno je sazvana kako bi vladajuća koalicija u FBiH sa SDP-om na čelu smijenila Nadzorni odbor u kojem su dominirali kadrovi Stranke za BiH i što prije imenovala novi menadžment umjesto Amera Jerlagića, takođe kadra Stranke za BiH.
Izudin Kapetanović, direktor “Solane” Tuzla i bivši federalni premijer i ministar industrije, energije i rudarstva, odustao je u posljednji čas od kandidature, a o čemu je pisanom izjavom obavijestio Vladu FBiH u petak. U izjavi, Kapetanović je naveo da je odustao zbog ličnih razloga, mada se spekuliše da je riječ o sukobu interesa, s obzirom na to da je direktor preduzeća.
Resorno ministarstvo je juče ujutro obavijestilo akcionarsku Skupštinu o ovome događaju, pa su akcionari umjesto o glasanju za šest kandidata odlučivali o ostaloj petorici koje je nominovala federalna vlada.
Novoimenovani Nadzorni odbor, koji će obavljati dužnost u narednih 60 dana sa zadatkom da provede proceduru izbora novog nadzornog tijela na period od četiri godine, čine Enver Agić, Jakub Dinarević, Kemal Sikirić, Bahrija Šarić i Sanel Buljubašić.
Predstavnici malih akcionara, investicioni fondovi, nisu se dogovorili o svom predstavniku, pa je tako ostavljena mogućnost da to urade za sljedeću sjednicu Skupštine.
Izbor privremenog Nadzornog odbora omogućen je nakon što su prihvaćene ostavke koje su ponudili dosadašnji članovi ovog tijela Enver Agić, Zehrudin Sikira, Adil Trgo, Elvir Čizmić, Zoran Mandelbaum i Fikreta Bešović. Dnevnim redom bilo je predviđeno i da se glasa o njihovom povjerenju, ali pošto su razriješeni po osnovu davanja ostavki za tim nije bilo potrebe.
Zanimljivo je da je u privremeni Nadzorni odbor imenovan Enver Agić, koji je prethodno podnio ostavku na članstvo u NO i dao svoj mandat federalnoj vladi na raspolaganje.
Rizah Softić, zastupnik jednog od malih akcionara, kazao je da je izbor krnjeg Nadzornog odbora nezakonit s obzirom na to da je Vlada donijela odluku o imenovanju šest kandidata, ali je suprotno tome na sjednici Skupštine glasano o petorici.
“Kapetanovićevu ostavku morala je da verifikuje Vlada, a to nije učinjeno i stoga je najbolje bilo da je sjednica Skupštine prekinuta i nastavljena za 15 dana”, objasnio je Softić.
Dodao je i da je nelogično što je razriješen Nadzorni odbor, a o njegovom učinku raspravljaće se na sljedećoj sjednici Skupštine kada bi na dnevnom redu trebalo da se nađe izvještaj o poslovanju društva.
“Šest mjeseci određene političke strukture bave se NO EP BiH. Njima je bitnije jedno drvo nego cijela šuma. Valjda je važnije kako EP BiH posluje, a ne ko će tom kompanijom da upravlja”, istakao je Softić.
Osman Hasanbegović, sekretetar “BH Telecoma”, kazao je da prema zakonu svaki kandidat prije glasanja na Skupštini mora dati izjavu o prihvatanju kandidature.
“Nažalost, desilo se da kandidat Izudin Kapetanović ne prihvata kandidaturu. Prema tome, o njegovom izboru se nije ni moglo glasati”, istakao je Hasanbegović.
Amer Jerlagić, direktor EP BiH, kazao je da će Uprava nastaviti raditi svoj posao kako to nalažu propisi.
“Drago mi je da imamo Nadzorni odbor da nastavimo dalje raditi”, konstatovao je Jerlagić i iznio uvjerenje da je zakonski okvir za izbor nadzornog odbora postojao. Nezavisne novine
Ova Politika privatnosti definiše politike kontrolora podataka: portal Capital.ba, Jovana Dučića 52, Banja Luka 78 000, Republika Srpska, BiH u daljem tekstu portal Capital o prikupljanju, korišćenju i otkrivanju vaših podataka koje prikupljamo kada koristite našu web stranicu www.capital.ba Kontakt osoba zadužena za rukovođenje i nadzor prikupljanja i obrade ličnih podataka: info@capital.ba
Pristupanjem ili korišćenjem naše internet stranice, pristajete na prikupljanje, korišćenje i otkrivanje vaših informacija, odnosno ličnih podataka, u skladu sa ovom Politikom privatnosti.
Više pročitajte na našoj stranici Politika privatnosti.
Komentariši