BEOGRAD, Odluka Vlade Srbije da dopuni program za oživljavanje velikih industrijskih centara omogućiće da već na narednom konkursu Agencije za strana ulaganja i promociju izvoza, za maksimalne podsticaje države konkurišu domaće i strane kompanije spremne da ulažu ne samo u Niš, Zaječar, Kraljevo i Novi Pazar, već i u sve druge gradove i opštine koje imaju više od 50.000 stanovnika i stopu nezaposlenosti veću od 20 odsto.
Apsolutni rekorder po broju privučenih novih ulagača je grad Niš, ali, čini se da je, ponajviše zahvaljujući političkim prepucavanjima koji su ovaj program stavili u stranački kontekst, u medijima najčešće pominjano ulaganje „Gorenja“ u Valjevo. Prije svega njihova odluka da krenu u posao i u Zaječaru.
Ministar ekonomije Nebojša Ćirić je sa direktorom „Gorenja“ Mirkom Mežom potpisao aneks ugovora, kojim se predviđa dodjela sredstava za direktne investicije u Valjevu od čak 400.000 evra za zapošljavanje 200 Valjevaca na neodređeno vrijeme. „Gorenje“ je od države već ranije dobilo 340.000 evra za zapošljavanje 170 ljudi u valjevskoj fabrici. Aneks ugovora pozdravlja i gradonačelnik ovog grada Zoran Jakovljević, koji je, u vrijeme kada je slovenačka kompanija sa državom potpisala ugovor o ulaganju u Zaječar, bio najveći kritičar navedenog programa.
– Smatram da ovo što se desilo u Valjevu predstavlja nastavak izvanredne saradnje, prije svega lokalne samouprave, a onda i republičkih ministarstava sa kompanijom „Gorenje“, koja je ovdje stekla status ozbiljnog i značajanog proizvođača bijele tehnike – kaže Jakovljević.
Valjevci su, uz ranije brojne optužbe za „otimanje“ investitora, najčešće postavljali i pitanje – zašto je valjevska fabrika dobila samo 2.000 evra po novozaposlenom, a zaječarska – maksimalnih 10.000 evra? Prema tvrdnjama Aleksandra Miloradovića iz SIEPA, koja administrira ovaj program, više je razloga za to.
– Prije svega, Valjevci su se prijavili na samom početku Programa, a pošto su već bili realizovali veći dio aktivnosti – objašnjava Miloradović. – Tada je Uredba primjenjivana krajnje konzervativno, sa minimalnim iznosima, jer niko nije znao kakvi će rezultati biti. Na kraju krajeva, to je bio i prvi iznos subvencije „Gorenje Tikiju“ u Staroj Pazovi, da bi odmah potom za novu investiciju dobili duplo više, odnosno 4.000 evra.
Podsticaji za zaječarsku investiciju „Gorenja“ ostvareni su, podsjeća Miloradović, po odredbi da četiri područja od posebnog interesa budu subvencionisana sa duplo većim iznosima.
– Mi na „Gorenje“ gledamo kao na cjelinu i to je za nas bila četvrta investicija u Srbiji, što se, inače, uvijek cijeni, pa je kompanija nagrađena sa maksimalnim iznosom – zaključuje Miloradović.
Planovi
Za sve poslovne operacije u Srbiji, država je „Gorenju“ odobrila podsticaje u ukupnom iznosu od oko pet miliona evra. Ovaj iznos je oko deset odsto ukupnog ulaganja slovenačke kompanije u Srbiju u posljednjih šest godina. – „Gorenje“ će u Valjevu i dalje razvijati program rashladne tehnike – kaže Branko Apat, član uprave slovenačke kompanije. – Ove godine ćemo u Valjevu, u pogonu u kom smo do sada investirali oko 30 miliona evra zaposliti 200 novih radnika. Novosti
Komentariši