Nastavljaju se tehnički razgovori s MMF-om

BEOGRAD, Misija Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), koja u Srbiji boravi do 27. maja, nastavlja danas razgovore sa predstavnicima državnih institucija na nivou tehničkih eksperata, u okviru zajedničkih napora da se sklopi novi aranžman iz predostrožnosti.
Misija MMF-a počela je zvanične razgovore u Beogradu u srijedu, 18. maja, plenarnim sastankom u Narodnoj banci Srbije, a potom i susretom sa premijerom i ministrom finansija Srbije Mirkom Cvetkovićem u Vladi Srbije.

Poslije sastanka je saopšteno da će Srbija nastaviti dalju saradnju kroz zaključivanje novog aranžmana iz predostrožnosti, čiji okviri će biti dogovoreni tokom boravka delegacije fonda.

Premijer Cvetković je tom prilikom upoznao predstavnike MMF-a sa aktuelnom ekonomskom situacijom u zemlji, a na sastanku je bilo riječi o mjerama koje će Vlada Srbije preduzeti u narednom periodu u cilju održanja makroekonomske stabilnosti.

Prije susreta sa šefom misije MMF-a Albertom Jegerom, premijer Cvetković najavio je da će se razgovori o novom aranžmanu iz predostrožnosti voditi naredna dva do tri mjeseca i poslije njihovog uspješnog završetka biće sklopljen novi aranžman.
“Imajući u vidu da Srbija nije povukla sva sredstva iz prethodnog stend baj aranžmana nije nam potreban dodatni novac od MMF-a, ali nam je potrebna ekspertiza te finansijske institucije”, rekao je premijer.

Cvetković je istakao da vjerovatno neće biti dovoljna samo jedna misija da se sklopi aranžman i objasnio da se radi o normalnoj proceduri kada se sklapa sporazum sa MMF-om.

Juče su se sastali potpredsjednik Vlade Srbije Jovan Krkobabić i Jeger i tom prilikom je zajednički zaključeno da se budući arnžman sa MMF-om, ukoliko do njega dođe, mora podjednako odnositi na reformu svih dijelova javnog sektora, od javnih preduzeća, preko zdravstva, školstva sve do penzija, kao i da reformski potezi treba da budu u skladu sa evropskim standardima.

Pročitaj više:  Na Sarajevskoj berzi ostvaren promet od 768.695 KM

Krkobabić i Jeger su se saglasili da je potrebno stalno usavršavanje i iznalaženje novih i povoljnijih rješenja u sistemu penzijskog i invalidskog osiguranja, uz zajedničku ocjenu da je reforma penzionog sistema realizovana s uspjehom u okviru proteklog aranžmana sa MMF-om.

Potpredsjednik Krkobabić se u razgovoru posebno zadržao na pitanjima kontrolnih mehanizama, dosljedne monetarne politike i fiskalne discipline.
U segmentu penzija, kako je upozoreno, jedan od značajnih problema je nizak stepen zaposlenosti što znači da se posebna pažnja mora obratiti stvaranju novih radih mjesta.

Krkobabić je naglasio da su dogovoreni principi reforme PIO dosad poštovani u potpunosti i da nije bilo nikakvih odstupanja od usvojenih normi.
Nastavak razgovora sa MMF -om obaviće se na nivou ekspertskih timova, koji treba da identifikuju ideje za dalje unapređenje i poboljšanje sistema PIO.

Reforma penzionog sistema je dio sveobuhvatnih strukturnih reformi društva, koje su neophodne radi efikasnijeg funkcionisanja države u cjelini, navedeno je u saopštenju iz Kabineta potpredsjednika Vlade Srbije.

Misija MMF-a će u Beogradu boraviti do 27. maja i u tom periodu biće razmotrena aktuelna makroekonomska kretanja, oblasti u kojima su potrebne dalje reforme koje bi se sprovodile u okviru novog aranžmana, kao i fiskalna politika.

U pogledu strukturnih reformi posebna pažnja biće posvećena javnim preduzećima, kao i reformama u zdravstvu, prosvjeti i penzijskom sistemu.
Srbija je 15. aprila 2011. godine uspješno okončala “stend baj” aranžman sa MMF-om, u okviru koga je od ukupno raspoloživih sredstava od oko 3 milijarde evra iskorišćeno oko 1,52 milijardi evra. Tanjug

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts