BEOGRAD, Dok su cijene sirove nafte na najvećim svjetskim berzama u konstantnom padu, gorivo u Srbiji skoro svakodnevno poskupljuje. Prijedlog Vlade o izjednačavanju akciza na domaće i strane naftne derivate, automatski znači rast cijena benzina za 4,5 i dizela za dva dinara, ali kako upozoravaju ekonomisti, uticaće i na povećanje troškova prevoza i na poskupljenje nekih poljoprivrednih proizvoda.
Prema riječima ekonomiste Ivana Nikolića, usklađivanje akciza ćemo osjetiti i u inflaciji. Prelivanje na cijene neće biti u jednakom procentu poskupljenja, tvrdi Nikolić, jer rastu cijene goriva koje pravi NIS.
– Cijene goriva bi trebalo da budu odraz cijena sirove nafte i odnasa dolara i dinara – kaže Nikolić. – Obje stavke idu u pravcu pojeftinjenja, a mi imamo poskupljenje. Nešto ne valja. Istovremeno pada naplata akciza, a u budžetu će ove godine biti 40 milijardi dinara manje nego lani. Postavlja se pitanje da li je onda podizanje akciza uopšte opravdano.
Saša Đogović, ekonomski analitičar, kaže da ako poskupi gorivo u Srbiji i na zelenim pijacama mogu da se očekuju nova poskupljenja voća i povrća zbog povećanja troškova transporta. On naglašava da ukoliko ne bude subvencionisanja goriva poljoprivrednicima, izjednačavanje akciza može imati odjek i na povećavanje cijene njihovih proizvoda.
Savjetnik za naftu u Privrednoj komori Srbije Ljubinko Savić naglašava da je poskupljenje neminovno, jer se novi iznos akcize uvećan za odgovarajući iznos PDV, direktno ugrađuje u cijenu goriva. S druge strane, Savić sumnja da će naftne kompanije iz svojih rezervi apsorbovati makar neki dio visine akcize.
U Udruženju privatnih benzinskih stanica Srbije su zadovoljni odlukom Vlade da uskladi akcize, ali strepe zbog potrošača, jer skupo gorivo dovodi do pada prometa na pumpama i manju zaradu. Bora Tatić, zamjenik predsjednika ovog udruženja, kaže da će privatnicima trebati izvjesno vrijeme da se organizuju i nabave jeftinije gorivo.
– Sve, ipak zavisi od NIS i da će se svi ostali ponašati u skladu sa potezima najvećeg igrača – kaže Tatić. – U nadležnom Ministarstvu infrastrukture i energetike smatraju da su trenutne cijene goriva u Srbiji rezultat slobodnog tržišta i tržišne konkurencije velikog broja naftnih kompanija koje posluju u našoj zemlji, s obzirom na to da država od početka godine ne propisuje maksimalne cijene naftnih derivata.
Razlike
Litar „evrodizela“ u Srbiji trenutno košta od 130 do 137 dinara, a „dizel D“ je od 119 do 123 dinara. Bezolovni benzin „BMB 95“ staje od 125 do 130 dinara za litar, a „evropremijum BMB 95“ od 134 do 136,5 dinara. Novosti
Ova Politika privatnosti definiše politike kontrolora podataka: portal Capital.ba, Jovana Dučića 52, Banja Luka 78 000, Republika Srpska, BiH u daljem tekstu portal Capital o prikupljanju, korišćenju i otkrivanju vaših podataka koje prikupljamo kada koristite našu web stranicu www.capital.ba Kontakt osoba zadužena za rukovođenje i nadzor prikupljanja i obrade ličnih podataka: info@capital.ba
Pristupanjem ili korišćenjem naše internet stranice, pristajete na prikupljanje, korišćenje i otkrivanje vaših informacija, odnosno ličnih podataka, u skladu sa ovom Politikom privatnosti.
Više pročitajte na našoj stranici Politika privatnosti.
Komentariši