NBS brani evro

BEOGRAD, I pored intervencije Narodne banke Srbije i najave da će u narednih mjesec dana kupiti 40 miliona evra na međubankarskom deviznom tržištu, domaća valuta nastavlja da jača i zvanični srednji kurs danas će iznositi 96,70 dinara ili za oko 30 para više nego tokom vikenda.
Stručnjaci ističu da je glavni uzrok jačanja dinara ulaganje stranih investitora u dinarske hartije od vrijednosti koje im donosi značajnu dobit. Te kratkoročne „vruće“ investicije, međutim, nisu najpoželjniji način za dobijanje stranog kapitala. U Narodnoj banci Srbije ističu da domaća valuta jača od početka godine, ali niko sa sigurnošću ne može da prognozira kako će se kurs kretati u narednom periodu. Centralna banka ponavlja da devizni kurs zavisi od ponude i tražnje i da su i u drugim zemljama regiona nacionalne valute osnažile, kao na primjer, u Mađarskoj, Turskoj i Rumuniji.
– Obaranje kursa ne utiče čak ni na inflaciju, jer su cijene nefleksibilne u smjeru snižavanja – ističe Goran Nikolić, ekonomista. – Srbija sada ima jak dinar, ali ćemo to kasnije platiti njegovim slabljenjem, padom izvoza i povećanjem uvoza.
Privrednici su zabrinuti takođe zbog jačanja dinara. Nije im razumljivo zašto ne dolazi do pojeftinjenja sadržaja u proizvodnji, ukoliko raste vrijednost domaće valute.
– Ako značajno jačanje dinara bude nastavljeno položaj mnogih privrednika na tržištu biće značajno ugrožen – rekao je Božidar Laganin, direktor Agencije za strano ulaganje i promociju izvoza. – Posebno zabrinjava i to što cijene imputa ne prate kretanje kursa. Daljim jačanjem dinara bilo bi logično očekivati i prelivanje u sektor realne ekonomije, odnosno da komponente koje ulaze u proizvodnju budu dostupne po nižim cijenama. To bi značilo nastavak dobrog trenda izvoza. Pojeftinjenje sirovina nadoknadilo bi konkurentnost izgubljenu uslijed jačanja dinara.
Sve valute ojačale
Jedan od razloga za naglo jačnje vrijednosti dinara u odnosu na evro jeste i činjenica da su sve regionalne valute u posljednje vrijeme ojačale u odnosu na zajedničku valutu Evropske unije – izjavio je guverner Narodne banke Srbije Dejan Šoškić.
Guverner Šoškić je ukazao na to da samo snažna, konkurentna privreda i jak izvoz vode jačanju valute i prilivu deviza, ali i da svaki ulazak deviza u zemlju ne mora doći isključivo od izvoza.
Bez uporišta
– Ovakvo jačanje dinara nema uporište u realnoj ekonomiji, jer domaća valuta snaži uslijed ulaganja investitora, ali prije svega, banaka u državne hartije – ističe Goran Nikolić. – Kamate na državne zapise su u ovom trenutku veoma povoljne i kreću se oko 12,5 odsto. Uz to, postoji garancija države, što je strancima dovoljan razlog da prodaju devize i ulože u dinare.  Novosti

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts