NJUJORK, Libijski vođa ulagao je milijarde od nafte u poznate svijetske banke, multinacionalne korporacije, a kupio je i američke državne obveznice.
Libijski vođa Moamer el Gadafi uložio je više od 50 milijardi dolara u finansijskim institucijama širom svijeta, prenosi američki „Njujork tajms”.
On je milijarde od nafte ulagao preko Libijskog investicionog fonda (LIA) u nekoliko svjetski poznatih banaka, između ostalih, u francusku Sosijete ženeral, američke „Goldman Saks” i „Džej Pi Morgan” i britanski HSBC holding.
Pored toga, Gadafi je kupovao akcije u kompanijama poput Nokije, „Dženeral elektrika”, „Britiš petroleuma”, „Vodafona” „Ekson mobila”, a kupio je i veliki broj američkih državnih obveznica.
U dokumentu za koji se tvrdi da je autentičan, navodi se da je Gadafi u banci Sosijete ženeral sklonio milijardu dolara. Oko 293 miliona dolara uložio je u britansku HSBC banku, u kojoj ima deset računa. U američkom „Goldman Saksu” ima 171 milion dolara na tri računa, a u „Džej Pi Morganu” deponovao je 43 miliona dolara.
Gadafi je preko fonda uložio i 19 milijardi dolara u bliskoistočne banke, među kojima su Centralna banka Libije, Arapska banka i Britansko-arapska komercijalna banka.
Investiranje u najpoznatije banke, investicione fondove i poznate kompanije bilo je legalno sve doskoro, odnosno dok Ujedinjene nacije nisu uvele i finansijske sankcije protiv Gadafijevog režima. Prema izvještaju američkog dnevnika, Gadafi je u tom trenutku širom svijeta imao 53,6 milijardi dolara.
Zvaničnici UN smatraju da Gadafi i članovi njegove porodice lično upravljaju novcem iz Fonda LIA, iako se on vodi kao državna finansijska institucija. U izvještaju Međunarodnog krivičnog suda navedeno je da Gadafi ne pravi razliku između lične imovine i resursa zemlje.
Sredstvima iz Fonda Gadafi i njegova porodica ulagali su u mnogobrojne poslovne investicije u svijetu – od italijanskog fudbalskog kluba, fabrike oružja, preko austrijskih banki, fabrike betona, do britanskog izdavaštva, trgovinskih centara, afričkih hotela i kupovine ekskluzivnog zemljišta u Kataru. Prije dvije godine Gadafi je, navodno, zatvorio račun u jednoj švajcarskoj banci i sa njega podigao četiri milijarde dolara.
S druge strane, finansijske institucije u kojima leže Gadafijevi milioni nisu komentarisale izvještaj. Jedna od rijetkih banaka koja se ipak oglasila povodom navoda američkog lista jeste Sosijete ženeral banka. Portparol francuske banke Laura Šalk istakla je da njena firma štiti svoje klijente, prenose agencije.
“Banka posluje sa mnogobrojnim ulagačkim fondovima iz cijelog svijeta, ali u skladu sa pravilima i propisima koji vladaju na finansijskom tržištu”, rekla je Šalkova.
Komentariši