Prodaja krastavaca nije smanjena

BANJALUKA, Prodaja krastavaca na domaćim pijacama nije smanjena iako građani sa sumnjom kupuju to povrće i uglavnom pitaju da nisu to oni iz Španije koji se dovode u vezu sa opasnom bakterijom enterohemoragične ešerihije koli (EHEC), koja je već odnijela 16 života u inostranstvu.
Prodavci tvrde da se krastavac u BiH ne uvozi iz Španije, a i cijenu su smanjili. Kilogram krastavca je juče koštao od 0,40 do jedne marke.
“Veliki broj građana, kada kupuje krastavce, pita da li je to zaraženi krastavac i dosta su sumnjičavi”, rekao je Radovan Milanović, prodavac na banjalučkoj pijaci, i dodao da građani i pored svega kupuju povrće u istoj mjeri kao i ranije.
Jedan od kupaca, koji je pazario punu vreću krastavaca, kaže da je čuo za opasnu bakteriju, ali da je to ipak sve daleko od nas, a da se “mora jesti”.
Senada Garić, šef Inspektorata Brčko distrikta BiH, izjavila je da u prodaji nema uvoznih krastavaca iz Španije zaraženih bakterijom EHEC.
“Brčaci uglavnom kupuju krastavce domaće proizvodnje, te one uvezene iz Makedonije”, rekla je Garićeva.
I iz nadležnih entitetskih inspekcija uvjeravaju da nemaju informacije da je zaraženi krastavac iz Španije uvezen u BiH i navode da su pojačali kontrole, dok ljekari savjetuju građane da pojačaju ličnu higijenu i higijenu namirnica, posebno povrća i voća.
Prema informacijama iz Njemačke, do sada je registrovano više od 1.400 zaraženih bakterijom EHEC i 16 smrtnih slučajeva, od čega prvi van Njemačke, i to u Švedskoj, u kojoj je zabilježeno i 36 slučajeva infekcije kod osoba koje su putovale u Njemačku, a slučajevi su registrovani i u Švajcarskoj, Danskoj, Holandiji i Velikoj Britaniji.
Kako su saopštile zdravstvene vlasti, kod 353 pacijenta bolest protiče uz hemolitičko-uremijski sindrom koji je praćen razaranjem crvenih krvnih zrnaca i otkazivanjem funkcije bubrega. Prvi simptomi su slični onima kod trovanja hranom praćeni primjesama krvi u stolici, bolovima u stomaku, glavoboljom, povišenom temperaturom, povraćanjem.
Zabranom uvoza krastavaca i uklanjanjem iz prodaje i drugih vrsta povrća Rusija, Češka, Francuska, Austrija, Belgija, Holandija i Danska su preuzele korake prevencije, a njemački institut za procjenu rizika je upozorio ljude da izbjegavaju da jedu sirove krastavce, zelenu salatu i paradajz.
Zvaničnici EU su saopštili da su njemačke vlasti utvrdile da su krastavci iz španskih gradova Almerie i Malage mogući izvor zaraze, te da je treći sumnjivi izvor u Holandiji ili Danskoj, dok je Svjetska zdravstvena organizacija opisala zarazu kao “veoma veliku i tešku”, a naučnici navode da bi se zaraza mogla pogoršati narednih dana. Nezavisne novine

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts