Potreba za još više ruskog gasa

BERLIN, Do 2022. godine Njemačka bi, prema odluci Vlade,  trebalo da zatvori sve nuklearne elektrane, ali mnogi smatraju da bi time Njemačka postala daleko zavisnija od ruskog gasa.

Odluka Njemačke da do 2022. godine zatvori sve nuklearne elektrane naišla je na veliki odjek u ruskim medijima, a njemački ministar privrede Filip Resler izjavio je tokom ovonedjeljne posjete Moskvi da se vidi da ova  odluka ima i veliki međunarodni značaj.

“Ona će naravno imati posljedice i kada je riječ o snabdijevanju energijom u zemlji i nije nikakva tajna da već danas Rusija Njemačkoj isporučuje trećinu primarne energije”, rekao je Resler.

Vrlo je vjerovatno da će ubuduće biti potrebno još više ruskog gasa čemu se posebno raduje ruska kompanija “Gazprom”, koja  ima monopol na eksploataciju gasa.

“Gazprom” je saopštio da će postepeno povećavati proizvodnju gasa – ove godine računa se sa 519 milijardi kubnih metara, 2014. očekuje se 570 milijardi.

Već se grade ili planira gradnja  novih gasovoda – ispod Baltičkog mora, takozvanim Sjevernim tokom gas će poteći već na jesen, sve je bliža izgradnja i Južnog toka ispod Crnog mora – prenosi “Dojče vele”.

Njemačka vlada će se pobrinuti da dugoročno ne raste zavisnost od isporuka ruskog gasa, ali je srednjoročno to neizbježno i ministar Resler kaže: “Bar neko vrijeme, dok obnovljivi vidovi energije jednog dana ne podmire najveći dio naših potreba, moraćemo da ulažemo u elektrane, na primjer na gas, a tu je glavni isporučilac, naravno, Rusija”.

Poslije toga doći će do izražaja najnovija energetska mješavina u kojoj će veliku ulogu imati ekološka struja. Razmišlja se i o kupovini tečnog gasa u Kataru ili sjevernoj Africi.

Pročitaj više:  Koliko zapravo vrijedi iPad Mini?

Međutim, ruski stručnjaci ne vjeruju u energetski preokret u Njemačkoj. Tako direktor “Istočnoevropske analize gasa” Mihail Korčemkin govori o “postfukušima sindromu”.

On je za list “Komersant”  izjavio  da njemačka vlada do datuma zatvaranja elektrana, 2022. godine, ima još dovoljno vremena da se predomisli.

Prema mišljenju većine Rusa, to bi bilo i pametno. Oni, naime, ne shvataju odluku o napuštanju nuklearne energije, kao što je ne razumije ni ukrajinski predsjednik Viktor Janukovič koji se zalaže za izgradnju novih nuklearnih elektrana i koji je na donatorskoj konferenciji za Černobilj u aprilu izjavio da je odluka Berlina “daleko od života i realnosti”.

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts