Opasne igre sa dinarom

BEOGRAD, Manja javna potrošnja, reformisan javni sektor, realan dinar i vraćanje dugova države neki su od najznačajnijih zahtjeva srpskih privrednika, koje su u petak uputili nadležnima sjedeći u poslaničkim klupama.
U petak održano prvo zasjedanje srpskog parlamenta preduzeća, u organizaciji Privredne komore Srbije, trebalo bi da bude simboličan početak ovakve saradnje izvršne i zakonodavne vlasti i srpskog biznisa. U klupama je sjedilo 250 privrednika, predsjednici odborničkih grupa, a sa druge strane – predstavnici Vlade.
– Mi smo ovdje zbog neizvršavanja izvršne vlasti – rekao je u petak Dragoljub Vukadinović, predsjednik uprave „Metalca“ iz Gornjeg Milanovca. – Treba nam jaka privreda, koja može da se takmiči na evropskom tržištu. Ovakva, to ne može. Država je uvela u restrukturiranje mnoga predzeća bez ograničenog roka tog restrukturiranja i učinila im tako medveđu uslugu, jer se godinama nisu pomakla sa mjesta. Već tri godine privreda posluje sa godišnjim gubitkom od oko milijardu evra. Svake godine imamo inflaciju od 7 do 10 odsto i aprecijaciju dinara. U takvim uslovima se ne može uspješno poslovati. Država mora da depolitizuje administraciju. Mi hoćemo da budemo suštinski uključeni u donošenje zakona. Regulatorna reforma mora da ide brže. Državi zamjeramo to što toleriše sivu ekonomiju.
Nikola Pavičić, počasni direktor „Sintelon Tarketa“ je sa skupštinske govornice apelovao da novoustanovljeni parlament preduzeća od države zatraži da prestne sa „opasnim igrama sa dinarom“.
– Umjesto da smišlja reforme, država troši vrijeme na traženje načina kako da se zaduži da bi vratila kredite. Zato smo se upustili u opasnu igru sa jačanjem dinara – smatra Pavičić. – To je umanjilo prihod izvoznika za nekoliko stotina miliona evra. Stari dugovi se ne mogu vraćati novim zaduživanjem, već jačim izvozom. Vlada je to obećala prije dvije godine, započela sa reformom javne uprave i bez ikakvog objašnjenja je od toga odustala. Predlažem da se plate u javnom sektoru usklađuju sa platama u prerađivačkom sektoru. Njihovi zaposleni imaju 30 odsto manje zarade. U Srbiji su važniji oni koji troše budžet od onih koji ga pune.

Pročitaj više:  Odobreno više od 600 miliona maraka

2.000 više zaposlenih
Predsjednik Vlade Mirko Cvetković privrednike je podsjetio na sve najavljene, osmišljene i sprovedene mjere Vlade. Premijer je istakao i da je, poslije više od dvije godine, u martu i aprilu zaustavljen pad broja zaposlenih. Čak je zaposlenost tokom ova dva mjeseca i povećana za – 2.000.
– Likvidnost u privredi je sljedeće pitanje – rekao je premijer. – Skoro smo napravili obračun koliko administracija, javna preduzeća i lokalne samouprave duguju privredi i to ćemo uskoro saopštiti. Uskoro ćemo izaći sa mjerama za izmirenje tih obaveza. Uradili smo povezivanje radnog staža i za taj program se prijavilo 400 preduzeća sa 46.000 radnika.
Djelovanje
– Od vitalne je važnosti da probleme koje ste iznijeli rješavamo zajedno – rekla je Verica Kalanović. – Paket mjera Vlade kreirali smo zajedno. Reagovali smo na nezaposlenost, nelikvidnost i nedisciplinu. Novosti

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts