PARIZ, Povećana potražnja za gorivom i paralelna povećana proizvodnja mogle bi označiti početak zlatnog doba za gas, prenose evropski mediji danas zaključak najnovijeg izvještaja Međunarodne agencije za energetiku (IEA).
Potražnja za gasom mogla bi do 2030. godine nadmašiti onu za ugljem i gotovo se izjednačiti s potražnjom za naftom, procjenjuju u IEA-i. Prognozu obrazlažu neizvjesnom budućnošću nuklearne energije. Glavni pokretači rasta biće Kina i Sjedinjene Države, predviđaju u agenciji. “Obilna ponuda, snažna tržišta u nastajanju i neizvjesnost u vezi s nuklearnom energijom ukazuju na istaknutu ulogu gasa u međunarodnoj energetskoj mješavini”, stoji u izvještaju.
Kina će u narednim godinama nastojati koristiti čišće energente i to će vjerovatno značajno povećati potražnju za gasom. “Od ukupno 20 najzagađenijih gradova u svijetu njih čak 16 nalazi se u Kini, pri čemu je zagađenje uglavnom povezano s proizvodnjom struje u termoelektranama”, tumači Faith Birol iz IEA-e. “Zato Kina ulaže napore da gas dobrim dijelom zamijeni ugalj u proizvodnji električne energije”, dodao je.
Kina trenutno troši gotovo istu količinu gasa kao i Njemačka, ali s obzirom na potencijal za rast njena bi potrošnja do 2035. mogla nadmašiti onu cijele Evropske unije. Što se pak tiče potražnje u SAD-u, u IEA-i navode očekivanja da će 60 odsto tamošnjih termoelektrana biti zatvoreno u idućih 20 godina. “Velike su šanse da će značajan dio tih elektrana namijeniti one s pogonom na gas”, kazao je Birol. Hina
Komentariši