BEOGRAD, Da su imali šefa koji zabušava utvrdilo je čak 83 odsto zaposlenih koji su učestvovali u anketi portala MojPosao.
Ipak, njihove reakcije na izbjegavanje radnih obaveza i odgovornosti nadređenog bile su različite.
Tako polovina ispitanika (50%) kaže da se nisu obazirali na to, već su radili svoj posao. Kao razlog zbog kojeg nisu ništa učinili uglavnom navode strah od kazne ili osvete – gubitka radnog mjesta, ili smanjenja plate.
Takođe, jedan od razloga je i to što smatraju da nije njihova odgovornost da upozoravaju da li šef obavlja svoj posao ili ne, već je to posao njegovog nadređenog ili vlasnika firme.
Neki zaposleni ističu da je to, iako nisu reagovali, imalo negativne posljedice na njihovu motivaciju za rad, a dodaju i da su šefovi znali da im prebace svoj dio posla kako bi mogli da zabušavaju.
Ipak, 15% ispitanika je na zabušavanje svoga šefa upozorilo njegove nadređene. Većina tvrdi da to nije donijelo očekivane rezultate, i da su na kraju oni dobili otkaz ili pronašli drugi posao i otišli iz organizacije.
Kao glavni razlog zašto su reagiovali uglavnom ističu da više nisu mogli da podnesu teret radnih zadataka koje su morali oni da obave, jer ih nadređeni nije obavljao, i da su im šefovi bili nesposobni i nedovoljno kvalifikovani za obavljanje svog posla.
Sedamnaest odsto ispitanika je učinilo nešto drugo. Uglavnom kažu kako su se poveli za primjerom svog šefa, pa su i oni zabušavali, neki su dali otkaz, a neki su pristali da odrade i šefov posao, samo kako bi zadržali posao. S media
Komentariši