Visoke cijene ne najavljuju dobru sezonu?

BUDVA, Plavi se Jadran talasa, a njegove najljepše plaže zapljuskuju – visoke cijene. Dnevni odmor u ležaljkama na pjeskovitim žalima Miločera i Svetog Stefana, najatraktivnijeg dijela crnogorskog primorja, staje više nego polupansion u najskupljim hotelima “rivijere bisernih plaža”. Na drugoj strani, za cjelodnevni “smještaj” automobila na parkinzima duž budvanske rivijere, treba platiti više nego za noćenje u nekoj od privatnih kuća i apartmana.
Te i druge “sitnice” mogle bi da pokvare prognoze turističkih čelnika Crne Gore koji najavljuju rekordnu sezonu. Predsezona, koja je uveliko u toku, pored solidne posjete južnojadranskim plažama, šalje dobre poruke o prodaji aranžmana, kako za hotele, tako i za takozvani komplementarni smještaj za jul i avgust. No, ukoliko cijene u nekim oblastima budu “išle u nebo”, sezona bi mogla da bude i mnogo lošija od očekivane. Na to već upozoravaju oni koji mnogo godina rade u turizmu, tražeći da se već sada, tamo gdje je god to moguće, stvari poprave.
Jedan od najvećih problema biće – pristup plažama. Naročito onim iza kojih su elitni hoteli, u čijem se susjedstvu, u privatnim kućama, odmaraju uglavnom gosti iz regiona. Da bi gost proveo nekoliko sati na čuvenoj Kraljičinoj ili Kraljevoj plaži, “ulaznica” koju čine dvije ležaljke i suncobran stajaće ga nevjerovatnih 75 evra. Na svetostefanskoj plaži taj obavezni “paket” staje 50 evra, a na gradskoj plaži, takođe na Svetom Stefanu – 30 evra.
U pitanju su hotelske plaže, kažu predstavnici “Aman rizorta”, koji je zakupac hotela “Miločer” i grada-hotela Sveti Stefan. Njegov prvi čovjek Adrijan Zeka je prije neki dan baš na Svetom Stefanu saopštio da elitni turizam i masovnost ne idu zajedno.
U Javnom preduzeću “Morsko dobro”, koje gazduje najužim pojasom uz more, kažu da se ulaz na plaže ne naplaćuje, da se one ne smiju ograđivati, ali da zakupci plaža, koji brinu o održavanju kupališta i ponudi na njima, po svojim cjenovnicima naplaćuju mobilijar.
Na jugu Jadrana, posebno na budvanskoj rivijeri, malo je plaža na koje gost može da dođe, na primjer, s peškirom u rukama.
– Mi jesmo hotelska zona, ali i mjesto gdje boravi mnogo gostiju u privatnim kućama. Daleko više nego što ih je u hotelima. Pratimo situaciju, i ukoliko ostane ovako, što znači da visoke cijene onemogućavaju pristup plažama za goste iz privatnih kuća i nas mještane, protestovaćemo ispred Svetog Stefana. I to usred ljeta – kaže Krsto Rađenović, odbornik SO Budva i predsjednik NVO “Za ljepši Sveti Stefan”.
I drugi u Budvi, koji žive od turizma, uvažavajući stavove da hotelski gosti treba da imaju svoj dio plaža, oštro se protive nerazumno visokim cijenama za upotrebu plažnih rekvizita, a posebno prekrivanju cijelih žala ležaljkama i suncobranima.
Parkinzi
Najveća boljka turističke ponude ostaju parkinzi. U Budvi je na uređenim parkinzima svega 1.675 mjesta za automobile,a motorizovaniih gostiju je u “špicu” mnogo više. Sat “odmora” za auto je danju 0,80, noću 1,20 evra. One koji nemaju gdje, pa se ljeti parkiraju oko trotoara i na njima, čekaju “pauci”. Kazne su drastične. Novosti

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts