BEOGRAD, Gradnja mosta Zemun- Borča nije počela ni godinu dana poslije postavljanja kamena temeljca, a u kineskoj ambasadi u Beogradu tvrde da će početi uskoro.
Ambasador Kine u Srbiji Vej Đinghua izjavio je da će most na Dunavu, između Zemuna i Borče, početi da se gradi u drugoj polovini godine.
“Vjerujem da će taj most postati model za uspješnu saradnju u oblasti infrastrukture i energetike”, rekao je on na otvaranju Poslovnog foruma Srbija-Kina u Privrednoj komori Srbije, ali nije precizirao detalje o izgradnji.
Predsjednik Privredne komore Kine Van Đifej kazao je da se očekuje da projekat izgradnje mosta postane uspješan primjer saradnje u oblasti infrastrukture.
On je istakao da su za Kinu značajne tri oblasti saradnje – trgovina, izgradnja infrastrukture, ali i korišćenje dobrog geostrateškog položaja Srbije za nastup na drugim tržištima, čemu mogu pomoći i zaključeni sporazumi o slobodnoj trgovini sa zemljama čije tržište broji 800 miliona potrošača.
Đifej je rekao da bi bilo dobro da kineska preduzeća zajedno sa srpskim prvenstveno aktivno uzmu učešće u izgradnji kvalitetne marketinške mreže, infrastrukture. . . što je, kako je rekao, preduslov povećanja opšteg nivoa investicija i razvoja na obostranu korist.
Ugovor o izgradnji mosta Borča-Zemun, sredinom aprila prošle godine potpisali su gradonačelnik Beograda Dragan Đilas, ministarka za NIP Verica Kalanović i zamjenik predsjednika kompanije Čajna roud end bridžis korporejš Lu Čan, kineske kompanije koja će graditi most.
Sredinom jula 2010. kamen-temeljac na zemunskoj strani mosta, u blizini novosadskog puta gdje će prolaziti dio pristupnih saobraćjnica, položili su predsjednik Srbije Boris Tadić i predsjednik Stalnog komiteta Svekineskog narodnog kongresa Vu Banguo.
Dužina mosta biće 1,5 kilometara, a pristupnih saobraćajnica oko 21 kilometar.
Most preko Dunava u Beogradu je prvi infrastrukturni projekat u okviru sporazuma srpske i kineske vlade, koji je u avgustu 2009. godine potpisan u Pekingu.
Izgradnja mosta koštaće 170 miliona evra, od kojih je 85 odsto kredit kineske Eksim banka, sa kamatom od tri odsto, grejs periodom od pet godina i rokom otplate od 15 godina, dok će preostalih 15 procenata novca za gradnju obezbijediti država Srbija i Grad Beograd. Ugovorom je predviđeno i da će angažovanje podizvođača i građevinskog materijala iz Srbije biti najmanje 45 odsto od ukupne cijene projekta. Beta, Tanjug
Komentariši