SARAJEVO, Pokrivenost uvoza iz Kine izvozom iz BiH je oko 1,13 odsto zbog čega BiH mora pokušati naći rješenje da se taj odnos izmijeni – izjavio je danas pomoćnik ministra spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH Reuf Hadžibegić.
On je naveo da firme iz BiH mogu malo da rade u Kini, jer su njihovi kapaciteti značajni i imaju jeftinu radnu snagu, ali postoji mogućnost uključivanja kineskih kompanija u strana ulaganja u BiH u projekte infrastrukture gdje mogu ponuditi finansiranje, a da BiH ponudi radnu snagu i vlastite resurse.
Hadžiabdić je u Sarajevu, gdje su organizovani poslovni susreti privrednika Kine i BiH, istakao da je cilj susreta razmjena kompletnih informacija o potencijalnim mogućnostima ekonomske saradnje između kompanija iz dvije zemlje.
On je rekao da je Kina veliki izvoznik mašina i tekstilne industrije u BiH i da postoji ogromna disproporcija u razmjeni između BiH i Kine. Hadžiabdić je dodao da je u 2010. godini Kina izvezla u BiH oko 660 miliona KM dok je uvezla 7,5 miliona KM iz BiH.
Hadžibegić je podsjetio da je BiH sa Kinom sklopila dva međudržavna sporazuma o zaštiti investicija i trgovinskim i ekonomskim odnosima i da u sklopu toga postoje mješoviti komiteti na kojima se analiziraju mogući pravci saradnje.
Predsjednik Spoljnotrgovinske komore BiH Veselin Poljašević rekao je da su privrednici BiH zainteresovani za više oblike trgovinske i druge saradnje i da je riječ o zajedničkim projektima i investicijama.
On se nada da će današnji susret, koji je okupio oko 150 firmi i oko 200 predstavnika iz BiH i 52 firme i 90 predstavnika iz Kine, dati dobre rezultate.
Direktorka Agencije za unapređenje stranih ulaganja Jelica Grujić istakla je da ovakvi forumi predstavljaju izuzetnu priliku za upoznavanje privrednika i razmatranje mogućnosti za neke zajedničke projekte, bilo da je riječ o trgovini, ulaganjima ili zajedničkim nastupima na trećim tržištima.
Grujić je navela da su Kinezi najviše zainteresovani za energetski sektor, građevinski i infrastrukturne projekte, kao i za poljoprivredu u manjem obimu.
Govoreći o dosadašnjim ulaganjima Kine u BiH, Grujić je navela da ona iznose oko 1.300.000 KM, što je mali iznos, a koji predstavlja najvećim dijelom ulaganja u trgovinu.
Prema njenim riječima, prepreke za ulaganja Kine u BiH su što je ovo područje nepoznato za kineske investitore, koji su, zbog toga što imaju velike devizne rezerve, fokusirani na područje čitavog regiona.
Organizator današnjeg susreta privrednika BiH i Kine je Spoljnotrgovinska komora BiH.
Komentariši