Cvetković: Biće nam mnogo bolje

MOKRA GORA, U Srbiji je obezbijeđena makroekonomska stabilnost i očekuje se da će 2012. biti mnogo bolja nego ova godina, kaže premijer Srbije Mirko Cvetković.
Cvetković je na otvaranju ljetnjeg “Vivaldi foruma” na Mokroj Gori istakao da je optimista u pogledu evropskih intergacija Srbije, kao i da taj proces nije samo politička stvar, već prevashodno ima ekonomski sadržaj i od najvećeg je značaja za privredu zemlje i životni standard stanovništva.
Premijer je naglasio da je u protekle tri godine od formiranja aktuelne Vlade napravljen gigantski korak naprijed u procesu evropskih integracija i očekuje se da do kraja godine Srbija dobije status kandidata i termin za započinjanje pregovora o članstvu u Evropskoj uniji.
Prema njegovim riječima, u ovoj godini očekuje se rast bruto domaćeg proizvoda od tri odsto, a za 2012. prognozira se 4,5 odsto, ali te stope rasta i dalje su nedovoljne da se značajnije osjete “na džepu građana”.

Zato, naglasio je premijer, i dalje mora da se radi na otvaranju novih radnih mjesta i smanjenju nezaposlenosti.

Cvetković je pomenuo i da nije tačno da budžet Srbije utiče na generisanje likvidnosti u srpskoj ekonomiji, kao ni da se Srbija pretjerano zadužuje, jer je to već definisano pri donošenju budžeta kada je određen deficit.

Cvetković je naveo i da Srbija ima odlične odnose sa međunarodnim finansijskim institucijama, kao i dobre bilateralne odnose sa najznačajnijim zemljama, kao što su Kina, Rusija i SAD.

Cvetković je podsjetio da je Srbija od Ruske Federacije dobila kredit od 200 miliona dolara, a pregovara  o zajmovima za infrastrukturne projekte u vrijednosti 800 miliona dolara.

“Sa Kinezima finansiramo most u Beogradu čija će gradnja početi ovih dana, a u planu je niz drugih projekata”, rekao je premijer.

Pročitaj više:  Pregovori sa više potencijalnih investitora

Očekuje se, kako je dodao, i da od septembra Srbija zaključi aranžman iz predostrožnosti sa Međunarodnim monetarnim fondom, kojim će biti rezervisano oko milijardu dolara za slučaj nepredviđenih potresa.
Cvetković je ukazao na paradoks da u Srbiji postoji načelni konsenzus da treba smanjivati javnu potrošnju, ali da stalno postoje veliki pritisci da se ona povećava i državna administracija ostaje usamljena u borbi za smanjenje javne potrošnje. Premijer je naglasio da je neopravdano tretiranje javne potrošnje kao troškova državne administracije, jer ona u javnoj potrošnji učestvuje sa veoma malim udjelom, ispod pet odsto, iako je nesporno da treba da bude efikasna.  Beta, Tanjug

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts