Bankrot Grčke (ni)je neizbježan

ATINA, Evropljani će učiniti sve da spriječe bankrot  Grčke, čak i ako njena vlada ne uspije da privoli poslanike da prihvate mjere štednje, što znači da su i njihove pozicije u pregovorima  loše, piše njemačka štampa.

Tako “Velt” prognozira šta bi se moglo desiti ukoliko poslanici grčkog parlamenta sutra ne podrže vladin program štednje.

“Oko ponoći parlament odbija da podrži najnoviji program štednje vlade premijera Jorgosa Papandreua. U tom trenutku  jasno je da premijer mora da podnese ostavku i da nema ništa od novih kredita EU i MMF-a. Zemlja se smatra platežno nesposobnom, iako zvanično još nije proglasila bankrot. Posljedice državnog bankrota bile bi tako dramatične da ih je u ovom trenutku još nemoguće sagledati”, kaže Henrik Enderlajn, profesor političke ekonomije.

Poslije takvog vladinog poraza u parlamentu predstoji nekontrolisani državni bankrot, a samo nekoliko minuta poslije glasanja otvara se berza u Tokiju.

U trenutku kada berze saznaju za lošu vijest iz Atine počinje bjekstvo od svega što ima veze sa Grčkom. Ubrzo dolazi do drastičnog pada kurseva na svim berzama. Banke, osiguravajuća društva, fondovi, svi koji su imali bilo kakve poslove sa Grcima, odjednom imaju status parija.

U roku od nekoliko časova dolazi do nelikvidnosti na finansijskim tržištima. Niko više ne sklapa nikakve poslove, jer ne zna da li je druga strana platežno sposobna i da li će se pridržavati ugovora.

Nepovjerenje je sve veće i investitori strahuju da bi Portugal, možda čak i Španija, takođe mogli da dođu u situaciju kao Grčka. Sve veći broj banaka uvučen je u vrtlog dužničke krize.

To je scenario do koga ne mora da dođe i koji,  možda,  nije  vjerovatan. Međutim, takva mogućnost ni u kom slučaju nije isključena.

Pročitaj više:  Austrija dobila novu vladu

Ako 155 socijalista premijera Jorgosa Papandreua  u parlamentu ne podrži  predsjednika stranke i premijera prilikom glasanja u utorak uveče i ako opozicija na čelu sa Antonisom Samarasom, uprkos svim pritiscima iz EU, glasa protiv mjera štednje –  onda prijeti katastrofa.

Grčka bi ponovo uvela drahmu u odnosu 1:1 prema evru i najavila da će pregovarati sa povjeriocima o restrukturisanju dugova. Već prvog dana nova drahma izgubila bi do 70 procenata vrijednosti. Spremnost Grčke da vrati samo polovinu dugova više ne igra nikakvu ulogu –  pošto su državne obveznice izdate u evrima brdo dugova bilo bi veće nego ikada.

Vlade evrozone morale bi da spasavaju zajedničku valutu i da spriječe drugu veliku recesiju u roku od tri godine. Nelikvidnost Grčke povukla bi nizbrdo i cjelokupnu evropsku privredu, smatraju mnogi ekonomisti.

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts