Od zanata bježe u ekonomiste

BANJALUKA, Iako su poslodavcima najpotrebnije zanatlije, mladi u Srpskoj sve su manje zainteresovani da umjesto savremenih IT tehnologija, menadžerstva i ekonomije, uče da postanu pekari, mesari ili stolari, zbog čega ova zanimanja “izumiru”.

Da je tako, pokazuju i podaci koje je Ministarstvo prosvjete i kulture RS dobilo od srednjih škola poslije prvog upisnog roka, a prema kojima je najviše zainteresovanih đaka bilo za gimnaziju, ekonomsku, medicinsku i elektrotehničku školu.
– Najmanji interes učenici su pokazali za zanimanje mesar, na koje se u prvom upisnom roku upisalo samo četiri učenika, kao i za zanimanje zidar, na koje je upisano šest učenika – rekla je “Glasu Srpske” načelnik Odjeljenja za srednje obrazovanje u Ministarstvu prosvjete i kulture RS Slavica Kuprešanin.
Prema njenim riječima, za stolara se odlučilo sedam, a za pekara svega deset učenika.
– Najveći interes đaci su pokazali za gimnaziju, medicinsku i ekonomsku školu. Tako se u gimnazije u Srpskoj upisalo 1.827 učenika ili 31 odsto od ukupnog broja upisanih u junskom roku, a za medicinskog tehničara upisalo se 375 učenika ili 6,36 odsto – naglasila je Kuprešaninova.
Dodala je da je 353 učenika ili 5,99 odsto upisalo ekonomsku školu, za zanimanje ekonomskog tehničara, a 267 učenika ili 4,53 odsto za zanimanje poslovno-pravnog tehničara.
– Za tehničara računarstva upisalo se 186 učenika ili 3,15 odsto od ukupnog broja upisanih u prvom upisnom roku, dok se za zanimanje električara upisalo se 216 učenika ili 3,66 odsto – istakla je Kuprešaninova.
Dodala je da je za zanimanje instalatera upisano 196 učenika, za frizera 184, automehaničara 183, a za bravara 141 učenik.
Predsjednik Unije udruženja poslodavaca RS Ranko Milić rekao je da bi hitno trebalo da bude promijenjena upisna politika u srednjim školama, te smanjen broj mjesta u gimnazijama i ekonomskim školama jer bi se na taj način “primorali” đaci da se školuju i za zanate.
– Naša zemlja nije dovoljno bogata da bi u njoj svi bili gimnazijalci, menadžeri ili elektrotehničari. Potrebne su nam obučene zanatlije, na kojima takođe počiva razvoj privrede, a to se može dobiti samo ako se poduzmu efikasnije mjere – kazao je Milić.
Drugi rok
Drugi upisni rok u svim trogodišnjim i četvorogodišnjim školama trajaće do 5. jula. Rezultati upisa biće objavljeni 7. jula, a 8. jula, kao i 11. i 12. jula, kandidati koji ne budu zadovoljili uslove konkursa za željeno zanimanje upisivaće se u škole, odnosno smjerove u školama u kojima bude slobodnog mjesta. Glas Srpske

Comments

5 komentara na na “Od zanata bježe u ekonomiste”

  1. David Štrbac Avatar
    David Štrbac

    Ranko Milić bi mogao da pokuša da natjera “gazde” da “obične zanatlije” plate malo više od minimalca, pa će im neko možda i htjeti raditi.

    Ne moraju gazde svake godine kupiti novi A8 i svakom djetetu po novi BMW X-serije. Neka pripaze bolje radnike koje imaju, pa neće biti u krizi.

  2. Djordje Avatar
    Djordje

    Milic bi mogao da formira inspekciju pa da malo obidju te skole… da vide kako se tamo upisuju, dobijaju ocjene i zavrsavaju te skole,poput elektrotehnicke,ekonomske itd

    Tada bi mu bilo jasno da treba da eliminise korupciju u njima, i da podignu kriterijume da ih ne moze svaki mulac zavrsiti.

  3. Drago Avatar
    Drago

    U pravu si David.Neka bolje plate zanatlije pa će neko možda i upistai. Oni bi da se za džabe radi kod njih. Dok oni vožu audie i popuju ti mozak.

  4. Drago Avatar
    Drago

    Djorđe nisi u pravu.

  5. sudija Avatar
    sudija

    …jer bi se na taj način “primorali” đaci da se školuju…
    koja budala je ovaj Milić!!

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts