PRIJEDOR, Poreska uprava Republike Srpske /RS/ nadležna je za naplatu svih vrsta republičkih, gradskih i opštinskih poreza i u svom radu jednaku pažnju posvećuje svim javnim prihodima koji su u njenoj nadležnosti, odgovoreno je iz Poreske uprave na zahtjev načelnika opštine Prijedor Marka Pavića da ova institucija više pažnje posveti izvornim prihodima opština odnosno da jednako tretira i opštinske i republičke poreze i doprinose.
Reagujući na Pavićevu izjavu da Poreska uprava Srpske nije dobila prolaznu ocjenu kada je riječ o porezima na imovinu i prihodima od šumskih gazdinstava, te pokretanje stečaja, iz Poreske uprave Srni je rečeno da je od početka godine do 25. juna naplaćeno 71 milion KM izvornih opštinskih prihoda, a po osnovu poreza na imovinu 4,1 milion KM, što je gotovo isto kao lani u istom periodu.
“Najveći porast u naplati izvornih opštinskih prihoda bilježimo kod naplate naknade za korištenje šuma i šumskog zemljišta, gdje je u navedenom periodu naplaćeno 4,7 miliona KM, dok je u istom periodu prethodne godine bilo prikupljeno 2,1 miliona KM”, rekli su u Poreskoj upravi Srpske.
Iz Poreske uprave podsjećaju da su predložili da se sačini jedinstven set izvještaja koji će opštine koristiti u svom radu kako bi informacije o naplati javnih prihoda, ali i druge poreske podatke, učinila dostupnijim svim lokalnim zajednicama.
“Sada očekujemo povratnu informaciju o ovom pitanju od radne grupe koju će formirati opštine i gradovi”, naveli su u Poreskoj upravi i dodali da je za ovu instituciju izuzetno važna saradnja sa lokalnim zajednicama, naročito u primjeni novog Zakona o porezu na nepokretnosti.
Prema podacima republičke Poreske uprave, podneseno je više od 2,1 milion prijava za upis u fiskalni registar nepokretnosti, a očekuje se da će primjena Zakona o porezu na nepokretnosti već u sljedećoj godini rezultirati većim iznosom prikupljenog poreza na nepokretnosti, kao jednog od izvornih opštinskih prihoda.
Načelnik opštine Prijedor Marko Pavić zatražio je od lokalnog parlamenta da od Poreske uprave Republike Srpske zahtjeva da više pažnje posveti izvornim prihodima opština odnosno da jednako tretira i opštinske i republičke poreze i doprinose.
“Prve dvije stvari su direktni prihodi opština o kojima Poreska uprava uopšte ne brine, a i stečaji su vrlo važna stvar za lokalnu zajednicu, jer se radi o njenim radnicima, zapošljavanju, proizvodnji, porezima i doprinosima”, rekao je ranije Pavić.
On je naveo da ne zna šta je sa porezima na imovinu i prihodima od Šumskog gazdinstva Prijedor niti šta Poreska uprava Republike Srpske preduzima da ih naplati, naglašavajući da je u ovim pitanjima veća odgovornost sjedišta Poreske uprave nego njenih područnih centara.
“Poreska uprava Republike Srpske dala je sebi za pravo da kalkuliše prihodima opština – da li će ih naplatiti ili neće, a na to nema pravo i to je velika greška Poreske uprave, a ne samo područnih centara”, istakao je Pavić.
Govoreći o stečaju, Pavić je ocijenio da se Poreska uprava ne drži slova zakona koji je precizno propisao u kojim slučajevima ona pokreće stečaj.
“Ali ona /Poreska uprava Srpske/ to ne radi nego sebi daje za pravo da bira kad će i protiv koga pokrenuti stečaj, iako na to nema pravo jer je zakon jasno rekao da se mora pokrenuti stečaj ako preduzeće ne ispunjava određene uslove”, dodao je Pavić.
Prema njegovim riječima, stečaj nije likvidacija preduzeća nego način da se ono osposobi i da uspješno radi, a ako se na vrijeme ne pokrene, rizikuje se da preduzeća do kraja propadnu.
Komentariši