BANJALUKA, Upravni odbor Agencije za bankarstvo imenovao je Vladimira Rudića za ombudsmana za bankarski sistem RS čime su stvoreni svi uslovi da ova nova institucija za zaštitu korisnika finansijskih usluga profuncioniše.
U Odluci Agencije se navodi da je Rudić diplomirani pravnik, sa položenim pravosudnim ispitom. Rudić je imenovan na mandat od pet godina.
Primarni zadatak ombudsmana u bankarstvu je da efikasnije zaštiti prava i interese korisnika finansijskih usluga u Republici Srpskoj, ali mnogi su skeptični da će u tome uspjeti.
Pravilnik o ombudsmanu za bankarski sistem RS donesen je u maju ove godine.
Ombudsman razmatra prigovore korisnika finansijskih usluga, daje odgovore, preporuke i mišljenja, te predlaže mjere za njihovo rješavanje. Takođe, posreduje u mirnom rješavanju spornih odnosa korisnika finansijskih usluga i finansijskih organizacija bankarskog sistema. Ombudman će izdavati opšte smjernice ili preporuke o posebnim standardnim uslovima ili aktivnostima za primjenu dobrih poslovnih običaja u poslovanju finansijskih organizacija, pružati informacije o pravima i obavezama korisnika finansijskih usluga i slično, kažu u Agencije za bankarstvo RS.
.
U postupku po prigovorima korisnika finansijskih usluga ombudsman obezbjeđuje zaštitu njihovih prava i interesa kroz razmatranje prigovora, davanjem preporuka, te predlaganjem mjera za rješavanje prigovora, kao i kroz posredovanje u mirnom rješavanju spornih odnosa, kada ocijeni da iz osnova prigovora može doći do sudskog spora.
U Udruženju žiranata u BiH skeptični su kada je u pitanju rad budućeg ombudsmana u bankarstvu. Kažu da će njegova uloga uglavnom biti savjetodavna, te da u praksi neće značajano doprinijeti stvarnoj zaštiti onih koji su prevareni i primorani da otplaćuju tuđe kredite.
– Smatramo da je izmjenama i dopunama Zakona o Agenciji za bankasrtvo RS, kojim je predviđena institucija ombudsmana, samo ukinuta kontrolna uloga koju je Agencija imala. Ti poslovi će sada biti prebačeni na ombudsmana čiji posao će se svoditi na puko dijeljenje savjeta i mišljenja od kojih neće biti prevelike koristi – smatra predsjednik Udruženja žirana u BiH, Jovica Cvjetković.
Oko 200.000 prevarenih žiranta u BiH, od kojih je oko polovina u RS, ističe Cvjetković, zahtijeva efikasnije mehanizme zaštite.
Komentariši