BEOGRAD, Pad cijena brašna, koje je za posljednja tri mjeseca pojeftinilo čak za četvrtinu, i uslovilo da standardna vekna bijelog hljeba pojeftini za 15 odsto, nije se u privatnim pekarama širom Srbije odrazilo i na niže cijene peciva. Jer, i kada ima realnih osnova, cijene nisu elastične i teško idu „na dole“, što nije pravilo u obrnutom slučaju.
Krajem prošle godine, kada je naglo skočila cijena brašna, kifle, đevreci, perece i kroasani poskupjeli su u pojedinim pekarama od 10 do 25 odsto.
– Kada nešto jednom poskupi, bar prema našem iskustvu, teško pojeftinjuje – kažu u STR „Miša“. – Kod nas se za sada ništa nije promjenilo, pored peciva, dobili smo i fakture za hljeb po staroj, višoj cijeni od 54 dinara, jer se čeka da prođe osam dana od objavljivanja Uredbe u „Službenom glasniku“.
U većini domaćih pekara obične kifle, koje teže od 50 do 80 grama, najčešće koštaju od 20 do 30 dinara, isto kao i pogačice ili perece. Za đevrek valja izdvojiti od 25 do 40 dinara. Kroasani, od 80 do 120 grama, zavisno da li su prazni ili punjeni koštaju od 40 do 60 dinara, koliko valja izdvojiti i za veknu bijelog hljeba!
U Uniji privatnih pekara Srbije to objašnjavaju činjenicom da su cijene peciva šarolike i zavise od kvaliteta, ponude, tražnje i samog regiona.
– Istina, pojeftinilo je brašno, ali su svi drugi fiksni troškovi u pekarskoj proizvodnji, od energenata, aditiva, namaza značajno narasli – kaže Zoran Pralica, predsjednik Unije privatnih pekara Srbije, tako da sada ne može biti nekog značajnijeg uticaja na cijene peciva.
Pojedini pekari se rukovode prema stanju na tržištu, što znači da koriguju cjenovnike samo za peciva koja imaju.
Isplativo
Pecivo je na tržištu u Srbiji oduvjek donosilo dobru zaradu, posebno u gradskim zonama, što potvrđuju i pekare na gotovo svakom koraku. Kada je riječ o strukturi proizvodnje hljeba i peciva, u malim mjestima i seoskim sredinama, taj odnos je 80 prema 20, u korist vekni. Ali u gradovima i urbanijim sredinama ta srazmjera je obrnuta. Tek petina ukupne proizvodnje „odlazi“ na mješenje hljeba. Novosti
Komentariši