Članovima štrajkačkog odbora Plime M rješenja o suspenziji

BEOGRAD, Poslovodstvo kruševačkog preduzeća za proizvodnju jestivog ulja Plima M danas je četvorici članova štrajkačkog odbora i predsjedniku sindikata Nešku Gajiću, uručilo rješenja o suspenziji zbog, kako navode, nezakonitog štrajka.

Većinski vlasnik i vršilac dužnosti generalnog direktora Plime M Božin Milićević rekao je na konferenciji za novinare da je predsjednik sindikata dobio rješenje o suspenziji “ne kao predsjednik sindikata, već kao neko ko se služi nezakonitim štrajkom”.

Dodao je da su članovi štrajkačkog odbora, inače radnici fabričke kotlarnice, namjerno ispustili 15 tona mazuta iz kotlarnice i pokušali da to prikažu kao ekološki incident.

Štrajk radnika u Plimi M, kojima nije isplaćeno pet zarada i doprinosi za osam mjeseci, započeo je 27. aprila, a od 20. jula štrajkači su blokirali ulazak u fabriku.

Vlasnik Plima M Božin Milićević je štrajk radnika ocijenio kao zloupotrebu sa stanovišta Zakona o štrajku i dodao da su radnici izmanipulisani i da se “sve svodi na pokušaje da mu se otme fabrika”.

“Cilj takozvanog štrajka nisu socijalna pitanja, već jedino raskid kupoprodajnog ugovora, a kupoprodajni ugovor nije moguće raskinuti jer sam sve svoje investicione obaveze izvršio i to dokazuju revizorski izvještaji i agencijske kontrole”, rekao je Milićević.

On je dodao da upotrebna dozvola za novu fabriku biodizela, čiji su nedostatak štrajkači naveli kao razlog za raskid ugovora, zavisi od toga kada će komisija Ministarstva za prostorno planiranje izvršiti pregled objekta.

“Agencija za privatizaciju jeste od nas tražila da dostavimo taj dokument, ali ne uz prijetnju raskidom ugovora, već uz prijetnju novčanom kaznom. Mi smo Ministarstvu uputili zahtjev, ali ono još nije oformilo komisiju i izašlo na teren”, precizirao je Milićević.

Na izjave štrajkača da ima partnera koji su spremni da ulože sredstva u Plimu M ali da to neće učiniti dok je u njegovom vlasništvu, Milićević je odgovorio da će takvom investitoru, “ako su štrajkači u stanju da ga dovedu, istog dana pismeno pred novinarima predati fabriku”.

Pročitaj više:  Branko Petrović: Biznis je maraton koji nema teritorijalnog, a ni vremenskog ograničenja

Milićević je rekao i da je radnicima januarsku platu isplatio “od sopstvenih sredstava”, ali da naredne plate nije moguće isplatiti jer su radnici blokirali fabriku i spriječili njen rad, te da “ukoliko niko od nadležnih ne bude reagovao, fabrici prijete stečaj i likvidacija i gubitak svih 180 radnih mjesta”.

On je naveo da je Plima M sposobna da organizuje proizvodnju ukoliko se smanje kamate na kredite za obrtna sredstva, mazut zamjeni jeftinijim energentima i deblokira fabrika, dodavši da su pri kraju pregovori o refinansiranju kreditnih zaduženja fabrike.

Pomoćnik direktora za ekonomska pitanja Veroljub Ćirković rekao je da bi za petnaestak dana trebalo da stigne plan konsolidacije Plime holding čija izrada je povjerena Ekonomskom institutu, te da će taj plan sadržati i mjere konsolidacije fabrike Plima M koja posluje u sastavu holdinga.

On je naveo da će se sa tim programom mjera za konsolidaciju izaći pred povjerioce, te da očekuje da će dobiti saglasnost na reprogram i konverziju kredita, što će omogućiti otkup suncokreta krajem avgusta i pokretanje proizvodnje.

Direktorka za kadrovske, pravne i opšte poslove Ljiljana Milojević obavijestila je novinare da je poslovodstvo pokrenulo postupak pred nadležnim organima da se utvrdi zakonitost štrajka. Beta

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts