BEOGRAD, Od međuljudskih odnosa unutar jedne kompanije u velikoj mjeri zavisi koliko će ona biti uspješna. Nažalost, u gotovo svakoj firmi ima onih koji svojim odnosom, kako prema kolegama, tako i prema radnim obavezama, remete radnu atmosferu i kvare međuljudske odnose. Kako ostati profesionalac do kraja i izaći na kraj s “teškim” kolegama, u koje ubrajamo one koji su previše cinični, kradljivce tuđih ideja, sabotere, bukače i tračare?
Cinici su oni koji rijetko kada imaju lijepu riječ za svoje kolege. Najčešće se otvoreno rugaju njihovom ponašanju, rezultatima njihovog rada, pa čak i izgledu. Ali, takvih se ne treba mnogo plašiti. Vaše samopouzdanje je njihova najveća slabost. Ako i pokušaju da obezvrijede značaj neke vaše ideje, samouvjereno im se suprotstavite neoborivim činjenicama u korist svog prijedloga. Naročito umiju da budu aktivni onda kada “nanjuše” da je nečiji projekat zaista dobar i da se direktoru veoma dopada. Zato uredno vodite pisanu evidenciju o svim svojim aktivnostima i šefa redovno obavještavajte o stanju projekta na kojem radite.
Što se tiče sabotera, njihova osnovna karakteristika je da kolege s kojima sarađuju redovno ostavljaju na cjedilu. Kao i cinici, i oni uživaju u tome da kolege pred šefom predstave u što lošijem svjetlu. Nažalost, pribjegavaju različitim lukavstvima i nije ih uvijek lako razotkriti. Često se njihova taktika otkrije tek kada se primaknu konačni rokovi za predaju projekta. Jasna podjela dužnosti unutar svakog tima, kao i insistiranje na redovnom podnošenju radnih izvještaja, predstavljaju najbolju odbranu od sabotera.
A kada na red dođu tračare i bukači, ne padajte na otrcani štos u vidu pitanja: “Znate li šta ima novo?”. Ukoliko se zainteresujete, brzo ćete biti uvučeni u zamku raznih intriga i ogovaranja i na kraju ćete možda i sami postati njihova žrtva. Držite se oprobanog pravila ponašanja – ako o nekome nemate ništa lijepo da kažete, bolje ćutite, prenose agencije.
Komentariši