BEOGRAD, Srpskim turistima koji ljetuju u Crnoj Gori ne isplati se da od kuće donose hranu. Cijene osnovnih namirnica u crnogorskim supermarketima i pijacama gotovo su identične onima u Srbiji. Jedina „mana“ im je što su iskazane u – evrima.
Paradajz na kotorskoj pijaci, jednoj od najskupljih u Crnoj Gori, proteklih nedjelja koštao je od 50 do 80 centi. Turisti su od početka sezone jeli isključivo makedonski i srpski paradajz, pošto crnogorski kasnije stiže. Tako da nije bilo velikih razlika u ponudi na tezgama na crnogorskom primorju i u Srbiji. Ponuda voća je velika, a ove sezone jedino su trešnje bile papreno skupe. Kilogram je koštao oko četiri evra, ali su se i u Srbiji u istom periodu prodavale za 200 do 400 dinara.
U prodavnicama nisam primjetila gotovo nikakvu razliku – kaže Beograđanka Dragana D., koja je s porodicom ljetovala kraj Kotora.
– Čak sam se iznenadila da je „Frikomov“ porodični sladoled po regularnoj cijeni čak stotinak dinara jeftiniji nego u Srbiji.
Da se ne isplati „tegliti“ ni meso iz Srbije, pokazuje i podatak da kilogram junećih šnicli u „Rodi“ u Kotoru košta 6,99 evra. Dimljena svinjska pečenica ne može ni u Srbiji da se nađe ispod 11,69 evra, koliko košta u trgovinama na Jadranu. Pola litra mlijeka „moja kravica“ staje 48 centi, mali jogurt „dukat“ je 29 centi, dok je čaša pavlake 44 centa.
– Mislim da turisti i u Crnoj Gori mogu da pazare po gotovo identičnim uslovima kao i u Srbiji – ističu tamošnji trgovci. – Račun može da se plati i običnom platnom karticom vezanom za dinarski tekući račun.
Jedina razlika je u tome što u Crnoj Gori ne može da se plati čekovima, na odloženo, što nekima „usitnjava trošak“ pred polazak na ljetovanje. S obzirom na to da većina srpskih turista skuplja svaki evro za odmor, svaka povoljnost je važna.
Iskustva sa egeja
Na put u Grčku svakako ne treba ponijeti meso, pošto mu je cijena ista kao u Srbiji, savjetuju naši turisti po povratku sa Egejskog mora. Sladoled je, pak, jeftiniji, dok, na primjer, kesica supe košta čak 1,1 evro. Kilogram grčke fete je 12 evra u supermarketima, litar mlijeka evro, pakovanje šunkarice od 300 grama svega jedan evro, litar vode 80 centi. Flaša piva je 1,2 evra, ali ima i limenki čija je cijena, u zavisnosti od proizvođača, svega 30 centi. Međutim, ko ima malu djecu, bolje je da sokiće od dva decilitra ponese od kuće, pošto su u Grčkoj – znatno skuplji. Novosti
Komentariši