Cijenu vekne kroji suša

BANJALUKA, Dok god brašno zadržava visoku cijenu, u Republici Srpskoj neće doći ni do pojeftinjenja hljeba. Ovo je logičan odgovor i komentar većine pekara u Srpskoj na informaciju da će od 5. avgusta u Federaciji doći do pojeftinjenja ove osnovne prehrambene namirnice.
Predsjednik Udruženja pekara RS Saša Trivić kaže za „Novosti“ da će vekna bijelog hljeba od šesto grama u pekarama RS i dalje koštati 1,30 maraka.
– Sve dok kilogram brašna košta 0,68 KM, nemoguće je pojeftiniti hljeb. Do korekcije cijene vekne hljeba može doći samo kada brašno bude jeftinije od 0,65 KM – rekao je Trivić.
Preduzeće „Klas“ iz Sarajeva najavilo je da će od 5. avgusta cijena polubijelog i narodnog hljeba iznositi 1,15 umjesto dosadašnjih 1,30 KM. U ovoj kompaniji kažu da su odluku o sniženju cijene hljeba donijeli na osnovu predugovorenih cijena pšenice ovogodišnjeg roda, iako u proizvodnom procesu još koriste pšenicu kupljenu prošle godine. U „Klasu“ ističu da će većina njihovih proizvoda pojeftiniti kada ovo sezonsko žito bude osnova za kalkulaciju cijena proizvoda od brašna.
Trivić kaže da je hljeb i dalje jeftiniji u RS nego u FBiH, jer u RS hljeb od 600 grama košta 1,30 KM, a u Federaciji cijena hljeba od 400 grama biće 1,15 KM. Međutim, u Pokretu potrošača RS smatraju da je cijena vekne hljeba u RS od 1,30 KM – nerealno visoka i da bi trebalo da bude snižena za 20 odsto.
– Po našoj računici, u koju ulaze svi troškovi pekara, vekna hljeba trebalo bi da košta 1,13 KM. To bi bila realna cijena, jer učešće brašna u cijeni hljeba se kreće od 25 do 28 odsto – kaže za „Novosti“ sekretar ovog pokreta Dragovan Petrović.
Većina penzionera u RS, posebno oni sa najnižom penzijom od 160 maraka, takođe smatraju da bi hljeb i druge životne namirnice u RS morale da budu jeftinije i da bi nadležne institucije trebalo da ograniče trgovačke marže na ove proizvode.

Pročitaj više:  Usvojene izmjene Zakona o PIO

Penzioneri
Kada platim račune za režije i kupim lijekove, za prehrambene namirnice mjesečno mi ostane svega 180 maraka. Zato bi hljeb i mlijeko morali da budu dosta jeftiniji – kaže banjalučka penzionerka Stana Simić.
Suša
Predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača RS Vladimir Usorac izjavio je da će usljed suše prinosi poljoprivrednih kultura biti umanjeni više od 70 odsto i da će štete ove godine zbog gubitka prihoda preći iznos od milijardu maraka. Sve to bi moglo negativno uticati i na cijenu pšenice. Novosti

Comments

2 komentara na na “Cijenu vekne kroji suša”

  1. rakovic Avatar
    rakovic

    Dakle glupost se perpetuira od redakcije do redakcije. Usorac rules!Ionako ne jedemo našu pšenicu, jer su mlinari našli unosnije varijante. Pitam se, kod ovolike stručnosti, sa kolikim je učešćem voda u vekni hljeba, i koliko treba hljeb da poskupi zbog toga.

  2. Hrkljuš Avatar
    Hrkljuš

    Kao Triviću je nešto jako bitno da li će vekna koštati 1,30 ili 1,15. Ma njega kifle i pereci interesuju kao lanjski snijeg, ali eto, običaj je da se krupni, mutni poslovi pokriju nečim legalnim po receptu šiptarskih poslastičara u ex jugi – iznad tezge bakljava a ispod da ti oči stanu 😀

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts