BEOGRAD, Predstavnici banaka, Vlade Srbije i Nibens grupe razgovaraće danas u Beogradu o planu restrukturiranja Nibensa, a zaposleni u putarskim preduzećima iz grupacije protestovaće ispred poslovnih prostorija AIK banke.
Kako je agenciji Beta rečeno u toj banci, koja je najveći povjerilac Nibensa, banke su se dogovorile oko principa plana restruktuiranja preduzeća iz Nibens grupe, a na današnjem sastanku bi trebalo da se dogovore detalji tog plana.
“Banke ne mogu da oproste dugove Nibens grupi, ali su spremne za svaku vrstu dogovora”, kazali su u AIK banci. Dogovor o restrukturiranju trebalo bi da omogući opstanak i nastavak rada firmi iz Nibens grupe.
Računi 12 preduzeća iz Nibens grupe blokirani su zbog dugovanja bankama, dobavljačima i državi koji dostižu oko 170 miliona evra, od čega su potraživanja banaka između 110 i 130 miliona evra.
Samostalni sindikat putara Srbije najavio je da će zaposleni u preduzećima za puteve (PZP) “Vranje”, “Kragujevac” i “Beograd”, kao i radnici “Bačkaputa” iz Novog Sada, svako u svom gradu, protestovati pred poslovnicama AIK banke zahtijevajući dogovor koji bi omogućio da im se isplate zarade, koje ne primaju od marta.
Radnici PZP “Niš” odlučili su da ne protestuju pred sjedištem AIK banke, ali će se pridružiti protestu raskidanjem ugovora o računima u toj banci.
Prema informacijama Samostalnog sindikata putara Srbije, protest će biti održan jer Nibens grupa još nije postigla dogovor sa AIK bankom o odlaganju naplate potraživanja žaloženih prihoda od održavanja puteva.
Kako su naveli u Sindikatu, od AIK banke traženo da na mjesec dana odloži naplatu tih potraživanja, što bi omogućilo isplatu zarada, ali je banka od Puteva Srbije tražila da garantuju plaćanje bez obzira da li će putari zaraditi taj novac, što je odbijeno.
Preduzeća iz Nibens grupe zapošljavaju više od 5.000 radnika, a pet putarskih preduzeća iz grupe održava više od 40 odsto puteva u Srbiji i učestvuje u gradnji autoputa na Koridoru 10 kroz Srbiju.
Banke, koje su najveći povjerioci grupacije, inicirale su blokadu računa i bez njihovog odobrenja nije moguće započeti reorganizaciju grupe.
Vlade Srbije, kojoj Nibens duguje oko 30 miliona evra, kazala je da će prihvatiti svaki prijedlog banaka o restrukturiranju koji omogućava očuvanje radnih mjesta.
Banke su se polovinom juna načelno složile da predlože novi menadžment grupe i mjere koje će omogućiti nastavak poslovanja Nibens grupe i pronalaženje strateških partnera.
Vlasnik Nibens grupe Milo Đurašković i sedam rukovodilaca u putarskim preduzećima iz te grupacije uhapšeni su u maju pod sumnjom da su oštetili kruševačku fabriku maziva FAM za 32 miliona evra. Beta
Komentariši