NJUJORK, Slika u javnosti, tačnije, sve ono po čemu javnost prepoznaje o kojoj firmi ili organizaciji je riječ naziva se Vizuelni identitet.
Zbog toga je on vrlo važan dio poslovanja, pa ga treba pažljivo planirati, detaljno razraditi i na kraju jasno definisati.
Vizuelni identitet najčešće podrazumijeva boju, logotip i znak, u novije vrijeme (zadnjih 10 godina) i web sajt. Tome se mogu pridodati i vizit karte, CD prezentacije, štampani materijal – leci, razne brošure i katalozi proizvoda i usluga, zatim prezentacioni predmeti kao što su šolje, kačketi, upaljači, privjesci, hemijske olovke i slično.
Zaštitna boja. To je dominantna boja koja se vezuje za izgled firme. Uobičajeno je da postoji samo jedna, osnovna boja, ali u praksi se može sresti da firma ima i dvije boje. Pored osnovne i prateću.
Izuzetno je rijetko da se firma predstavlja čitavim spektrom boja, ali u tom slučaju cjelokupan dizajn mora biti jako dobro osmišljen da se ne bi desilo da širina spektra ostavi utisak neozbiljnosti i neposlovnosti.
U praksi se pokazuje da je izbor boje za firmu veći problem nego što bi trebao biti. U odlučivanju ljude ometa mišljenje da već mnoge firme imaju boju koja se baš njima dopada, pa “ne bi da liče na druge”.
Ali marketinških boja je jako malo i nove se ne mogu izmisliti. Marketinške boje su one koje najviše privlače pažnju i ostavljaju najjači utisak. To su crvena, plava, zelena i narandžasta. Žuta boja nije dovoljno upečatljiva da bi bila nosilac, ali je veoma dobra prateća svim osnovnim bojama. Često se osnovne boje kombinuju sa crnom, nešto rjeđe sa sivom i najrjeđe sa bijelom. Lila, braon, oker, kao i pastelne boje, nisu dovoljno upečatljive da bi bile osnovne.
Izbor boje olakšava vrsta djelatnosti kojom se firma bavi zato što se u svjesti ljudi odavno utisnula veza između njih koja, ne samo sa aspekta dizajna, već i psihologije, još kako ima smisla.
Zelena boja, prije svega, asocira na prirodu. Ona je pravi izbor za sve one koji se bave ekologijom, zdravom ishranom, proizvodnjom i prodajom čajeva i melema, kuvanjem, kozmetikom na bazi bilja, cvijećem i rasadima i slično. Jedina je u spektru boja koja u isto vrijeme podiže raspoloženje i smiruje.
Plava boja je gotovo uvijek rezervisana za turizam, brodogradnju, avijaciju, nove tehnologije, bankarstvo, računare, sport. Pripada hladnijim bojama, ali u smislu da je svedena i veoma smirujuća. Plava boja, naročito u kombinaciji sa sivom ili crnom, oduvjek je bila sinonim za poslovnost. Tome u prilog ide i činjenica da su poslovna odijela ovih boja gotovo potpuno preovlađujuća u svijetu biznisa.
Crvena i narandžasta su po ovom pitanju jako zahvalne, jer one više izazivaju jače emocije, nego što se vezuju za određenu djelatnost. Tako sve firme koje se opredjele za ove dvije boje biće prepoznatljive kao dinamične, vesele, pune enrgije, napredne, ambiciozne. Narandžasta je umjerenija od crvene, više izbalansirana. Crvena boja je daleko ekstremnija, pa ako ne želite da, pored dinamike i energije, ostavite i utisak agresije, crvenu obavezno kombinujte sa nekom drugom bojom, prenose agencije.
Komentariši