Ć vajcarska centralna banka obara vrijednost franka

BEOGRAD, Očekuje se da narednih dana ĆĄvajcarski franak počne da slabi. U srijedu je, naime, Ć vajcarska centralna banka počela u promet da ubacuje nove količine franaka kako bi smanjila ogromnu precjenjenost svoje valute u odnosu na dolar i evro. Pad vrijednosti franka jedini je spas i za oko 30.000 srpskih duĆŸnika koji bankama sada plaćaju i duplo veće rate za stambene kredite. Vlada i Narodna banka Srbije ne pripremaju, kako saznajemo, nikakve nove mjere za olakĆĄanje otplate duga građana. Tako je ostalo na bankama da, svaka za sebe, ponude neko rjeĆĄenje za svoje klijente. To će, ipak, bez pomoći drĆŸave, smatraju stručnjaci, teĆĄko ići.
Franak se, po vrijednosti, izjednačio sa evrom ơto je ranije bilo gotovo nezamislivo. Doduơe, na kursnim listama evro je neznatno „skuplji“ i vrijedio je 104,19 dinara, naspram 100,14 dinara koliko je vrijedio „ơvajcarac“. Sagovornici „Novosti“, koji već tri, četiri godine otplaćuju stambene kredite vezane za „ơvajcarce“ su, doslovce, očajni. Jer, iako su do sada plaćajući rate smanjili glavnicu u „ơvajcarcima“, kada im se ostatak duga, dakle bez kamate, pretvori u evro, oboje duguju 50 odsto viơe.
– Kupila sam, u maju 2007. stan od 36.000 evra. Platila sam 10 odsto učeơća, i od banke sam uzela kredit u ĆĄvajcarskim francima, koji je tada preračunat u evro, vrijedio 32.400 evra. U međuvremenu sam otplatila rate u vrijednosti od oko 1,7 miliona dinara, ĆĄto bi po trenutnom kursu bilo oko 16.000 evra. A sada na ime glavnice, dugujem čak 46.908 evra. Dakle, viĆĄe nego ĆĄto sam od banke i pozajmila – ogorčena je Beograđanka Ivona S., koja u stanu od 34 kvadrata ĆŸivi sa dvoje djece. – Srećom, u junu sam iskoristila mogućnost da u naredne dvije godine plaćam samo mjesečnu kamatu, koja sada iznosi čak 20.900 dinara. A cijela rata u prvoj godini otplate nije mi bila veća od 17.000 dinara, sada me samo kamata koĆĄta viĆĄe. Da plaćam cijelu ratu, ona bi iznosila čak 36.518 dinara, dakle duplo viĆĄe nego kada sam uzela kredit.
Ivona S. će svoj problem rijeĆĄiti prodajom stana. Zahvaljujući tome ĆĄto je dio terase pretvorila u sobu, dobila je 12 kvadrata viĆĄe i moĆŸe da izvuče uloĆŸene pare. Njen sugrađanin, MiloĆĄ P. nije bio te sreće.
– Za tri i po godine smanjio sam glavnicu svog duga sa 69.000 na 63.000 ĆĄvajcarskih franaka. Ali, u momentu uzimanja kredita, to je vrijedilo 41.600 evra, a sada vrijedi 63.000 evra. Ako i prodam ovaj stan od 50 kvadrata, nedostajaće mi, u najboljem slučaju, joĆĄ 10.000 evra da „zatvorim“ kredit. Jedini izlaz vidim u tome da „ơvajcarac“ padne, poĆĄto za prelazak na evro treba mojoj banci da platim velike pare i uz to uzmem kredit sa joĆĄ viĆĄom kamatom – objaĆĄnjava MiloĆĄ P.

Pročitaj viĆĄe:  Dinar sutra jači 0,68 odsto

Isti scenario
U teơkoj situaciji su i građani u Republici Srpskoj, koji su svoje kredite vezali za ơvajcarski franak.
– Postoje određeni problemi građana koji su kreditno zaduĆŸenje vezali za ĆĄvajcarski franak – upozorio je prilikom posljednjeg „brifinga“ sa novinarima, predsjednik RS Milorad Dodik.
On je naglasio da ugovori, koje su zaključivale banke, nisu u suprotnosti sa Zakonom o deviznom poslovanju, ali i da rast „ơvajcarca“ nije realan.
– Predstavnici naĆĄih institucija razgovaraće sa bankama o mogućnosti prevremene otplate kredita ili njihovo prolongiranje na duĆŸe vrijeme. Sada institucije RS nemaju sredstava sa subvencionisanje takve vrste kredita – zaključio je Dodik.

Utočiơte
Vrijednost ĆĄvajcarskog franka, kao i japanskog jena, raste, jer im raste i status sigurnih utočiĆĄta za ulaganja s obzirom na nevolje kroz koje prolaze: dolar – zbog neizvjesnih izgleda američke privrede, i evro – zbog evropske duĆŸničke krize. Novosti

Comments

KomentariĆĄi

Vaơa email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts