NOVI SAD, Novi talas krize, izazvan padom kreditnog rejtinga SAD i dužničkom krizom u nekoliko evropskih zemalja podsjeća na situaciju sa prvim talasima krize od prije tri godine, ocijenio je ekonomista Bečkog instituta za međunarodne ekonomske studije (WIIW) Vladimir Gligorov.
“Prije tri godine su države i njihove centralne banke mogle da pomognu novcem, sada, međutim, ceh treba da plate poreski obveznici i kreditori. Rješenje problema je socijalno i političko pitanje i, kao što vidimo, prilično teško ide”, rekao je Gligovor u intervjuu za današnji Mađar So (Magyar Szo).
Upitan koje bi mjere Vlada Srbije trebala da preduzme kako bi zemlju odbranila od nove krize, Gligorov je rekao “da bi najznačajnije bilo nastavljanje sistemskih reformi, ali se na tom planu u zemlji ništa ne događa”.
“Monetarna i poreska politika bi takođe mogle da budu bolje, ali su na tom planu mogućnosti vlade ograničene. Sve su bliži i izbori i vlada će zbog toga u narednom periodu sigurno trošiti više”, kazao je Gligorov.
Dodao je da će to zavisi i od toga koliko će vladajuća koalicija svoju poziciju smatrati ugroženom.
“Opozicija računa na to da će iz izbora izaći kao pobjednik. Ali ne zato što je toliko bolja, nego zato jer sadašnja vlast nema dobre rezultate. Neuspješnost vlade je zaista veliki problem. Zbog toga će stranke vladajuće koalicije biti za to da se povećavaju izdaci i da se ljudima da što više obećanja”, ocijenio je Gligorov.
On je ukazao da će uticaj novog talasa krize na privredu Srbije najviše zavisiti od dubine krize.
“Ukoliko u bankarskim sistemima evrozone dođe do problema, za šta je velika vjerovatnoća, onda to može biti uzrok ozbiljnih teškoća u pogledu investicija i izvoza. Naravno, uvijek treba dodati da Srbija nije privlačan cilj stranim investitorima ni kada nema krize”, rekao je Gligorov. Beta
Komentariši