Za ratu cijela plata

BEOGRAD, Tačno 20.360 građana Srbije, koji s mukom otplaćuju svoje stambene kredite vezane za švajcarski franak, moglo bi da se nada nižim ratama u slučaju da zaživi prijedlog bankara da im se produži rok otplate za dodatnih 10 godina. Toliko je, naime, zajmova u „švajcarcima“ osigurala Nacionalna korporacija za osiguranje stambenih kredita. Ovo će, naravno, biti moguće u slučaju da se, postigne dogovor banaka i državnih institucija da Nacionalna korporacija osigura i dodatnih 120 rata.

Nacionalna korporacija osigurala je, prema podacima do 8. avgusta, tačno 62.058 stambenih kredita, u vrijednosti većoj od 2,4 milijarde evra.
– Od ukupne osigurane sume kredita, 46,18 odsto čine krediti indeksirani u švajcarskim francima, što je 1,1 milijardu evra, odnosno tačno 20.360 kredita – rečeno je „Novostima“ u Nacionalnoj korporaciji.
Interesantno je, međutim, da je među osiguranim kreditima u francima, svega 15 subvencionisanih, dakle onih čiju je kupovinu pomogla i država: za građane stare do 45 godina, koji nisu imali nijednu nekretninu u vlasništvu.
Iz ovih podataka jasno je da su se u „švajcarcima“ mahom zaduživali građani koji su, na taj način, kupovali više kvadrata nego što bi mogli da su se zajmili u evrima. Kamatna stopa za franak bila je daleko niža nego za evro, pa su stanove na kredit mogli da kupe i oni koji su u evrima bili – kreditno nesposobni.
Problem je nastao sada, kada je franak dostigao vrijednost evra, pa im se rata udvostručila. Tako je većina ovih dužnika sada u situaciji da cijelu platu izdvaja na ime mjesečne rate.

Duplo vrijedniji
Ranije se za stambeni kredit moglo zadužiti do visine pola plate, a većina dužnika je to i učinila. Ali, tada, u 2007. godini kada je država dozvolila subvencionisanje ovih kredita, franak je vrijedio nepunih 50 dinara, dok je evro bio 80 dinara. Danas je franak dostigao vrijednost evra, pa je to dupliralo i rate ovih dužnika i doveo u pitanje njihovu egzistenciju. Novosti

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts