BEOGRAD, Tenderi za gradnju autoputa na Koridoru 10 u Srbiji se sprovode po strogim procedurama međunarodnih banaka, kaže direktor “Koridora Srbije” Mihajlo Mišić.
Poslove prije svega dobijaju preduzeća tehnički osposobljena za realizaciju tog projekta, dodaje on.
Banke imaju vrlo stroge uslove dodjele tih kredita koji su veoma povoljni, rekao je Mišić navodeći da tek po ispunjavanju tehničkih uslova na izbor izvođača radova utiče i ponuđena cijena.
Izgradnju autoputa na Koridoru 10 od Niša do bugarske granice i od Grabovnice kod Leksovca do Levosoja u blizini makedonske granice finansiraju sa oko 1,2 milijarde evra Svjetska banka, Evropska banka za obnovu i razvoj, Evropska investiciona banka i Helenik plan.
Predstavnici Privredne komore Srbije i pojedinih domaćih preduzeća su u julu zatražili od države da ih zaštiti na tenderima za izgradnju Koridora 10 od grčkih firmi koje su u prethodnom periodu nudile veoma niske cijene, za koje kažu da su dampinške.
Direktor “Koridora Srbije” naglašava da su domaće građevinske firme na neki način “hendikepirane”, jer se kod nas dugo nisu realizovali tako ozbiljni i veliki projekti kao što je Koridor 10.
“Uvijek je problem sa referencama, s obzirom da malo naših firmi radi ili je radilo u inostranstvu, pa i ako imaju reference onda nemaju finansijske kapacitete”, kazao je Mišić dodajući da se zbog toga naša putarska preduzeća udružuju i nastupaju zajedno.
Sagleda se, prema njegovim riječima, veličina dionice, mostova, nasipa, asfalta, minimalan promet preduzeća u posljednjih pet godina i drugo, pa je najniža cijena posljednja stvar koja pretegne na vagi.
“Postavlja se pitanje šta je naš cilj – da li da dobijemo jeftino izgrađen autoput ili da domaće firme dobiju posao. Naravno treba naći neku sredinu i pokušati da se zaposli domaća građevinska industrija”, naveo je Mišić ističući da kvalitet gradnje mora da se ispoštuje.
Sa druge strane, postoji mogućnost da izvođači ugovore posao po niskoj cijeni, a onda ga razvlače i nikada ga ne završe, dodao je on.
“Upravo zato mi imamo garancije koje uvijek mozemo da pustimo, ukoliko dođe do nekih neželjenih događaja te vrste, a takvi izvođači idu kod banaka na negativnu listu, pa ne mogu dalje da učestvuju u tenderskim procedurama”, rekao je direktor “Koridora Srbije”.
Mišić je dodao da banke preporučuju stranim firmama u Srbiji, što je inače uobičajen postupak u svijetu, da se u obavljanju posla angažuje domaća operativa za najmanje 30 odsto radova.
Više od 100 domaćih firmi je, kako je rekao, trenutno anagažovano na izgradnji istočnog kraka Koridora 10 prema bugarskoj granici.
Mrkonjić: Nema dampinga, rade najjeftiniji
Ministar za infrastrukturu i energetiku Srbije Milutin Mrkonjić je ranije izjavio da nije tačno da su pojedine strane firme povlašćene u Srbiji i da nema govora o dampinškim cijenama na tenderima za izgradnju Koridora 10. “Mjerodavno je tržište i većina naših građevinara to ne razumije kada treba da dobije posao. Ako se na teneder javi 30 preduzeća – najjeftinije dobije posao. Nikakve damping cijene ne postoje”, istakao je Mrkonjić. Tanjug
Komentariši