Timothy Geithner: Određuje poreze, ne plaća poreze

VAŠINGTON, Timothy F. Geithner američki je ministar finansija, čovjek koji upravlja finansijama najjače privrede svijeta, ali istovremeno i kontroverzni biznismen koji se nije ustručavao zakinuti tu istu državu za porez kada mu je to odgovaralo.
Geithner je brz i loš govornik. Brzo priča, ponavlja svoje rečenice, zapetlja se usred govora i neprestano je meta medijskog linča na koji ne zna odgovoriti. Izgledalo je kako odustaje kada je ranije ove godine najavio ostavku nakon što bude završena rasprava o povišenju praga zaduživanja, no tada ju je povukao. Nazivaju ga novim Harryjem Trumanom jer ga ne vole ni mediji ni političari, a on sprovodi svoju malu revoluciju i planira opravdati svoju poziciju.

“Moje viđenje je da smo napravili prilično dobar posao kada smo spriječili nekoliko finansijskih kriza i izbjegli Veliku Depresiju ili veliku deflaciju. Spasili smo ekonomiju, ali smo nekako izgubili publiku radeći to”, opisao je Geithner razlog napada medija na poteze ministarstva finansija novinaru New Yorkera sredinom 2010.godine.

Geithner je i prije nego što je 2009. godine postao ministar finansija igrao važnu ulogu u finansijskom upravljanju Amerikom. Do tada prilično nepoznatog javnosti, Geithnera su svjetla medijske pozornice opekla tek u martu 2008. godine kada je kao direktor Federalne Banke Rezervi odobrio kredit od gotovo 30 milijardi dolara JP Morgan Chaseu za kupovinu i spas investicione banke Bear Stearnsa. Opravdanost tog poteza gotovo svi mediji doveli su u pitanje s obzirom na to da se Amerika tad nalazila u finansijskoj krizi.

Na početku karijere Geithner je radio tri godine u Kissinger Associatesu, a onda se 1988. godine priključio Ministarstvu finansija. Kako je osim ekonomije diplomirao i japanski te kineski, a živio je u Zimbabveu, Zambiji, Indiji i Tajlandu, Geithner je poslat u diplomatsku službu Tokio. Kada se 1999.godine vratio radio je sve do 2001. godine u Ministarstvu finansija pri kancelariji za Internacionalne poslove. Od 2001. do 2003. godine radio je u Međunarodnom monetarnom fondu kao direktor razvoja.

Pročitaj više:  Wall Street: IBM pogurao Dow Jones iznad 23.000 bodova

S pedeset godina i bogatim portfoliom Geithner je važna karika izvlačenja američkog finansijskog sistema kojeg je i sam zakinuo za 35 hiljada dolara kada od 2001. do 2004. godine nije plaćao porez. Naknadno, nakon što je afera otkrivena, platio je i 15 hiljada dolara kamata, ali se otkrilo da je u pravdanje dijelova poreza uvrstio i boravke svoje djece u vanškolskim kampovima, a takva prava prema zakonu imaju samo roditelji vrtićke djece.

Nakon svih prozivki medija i nepovjerenja američke javnosti, Geithner se ovaj mjesec odlučio kako će ostati na mjestu ministra finansija i tako se dokazati Baracku Obami, jednom od rijetkih koji mu vjeruju. Poslovni.hr

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts