Vuković: Imovinom do neophodnog keša

BEOGRAD, Vlastimir Vuković, predsjednik Upravnog odbora Asocijacije lizing kompanija Srbije: Do kraja godine nekretnine na lizing moći će da nabave samo preduzeća
Do kraja godine preduzeća će, za početak kod tri lizing kuće, moći da nabave nekretnine putem finansijskog lizinga. Očekujemo da ovu mogućnost pruži još nekoliko lizing kompanija, čim ispune zakonski preduslov da povećaju svoj osnivački kapital na pet miliona evra – kaže za „Novosti“ Vlastimir Vuković, predsjednik Upravnog odbora Asocijacije lizing kompanija Srbije.
Da li je ova vrsta finansiranja povoljnija za privredu ili za građane?
Vuković :
Ciljna grupa su nam preduzeća i već sada ima mnogo zainteresovanih prvenstveno za takozvani model „sell and lease back“. To znači da kompanije koje možda imaju problema sa gotovinom za tekuće poslovanje, a imaju nekretnine u vlasništvu, mogu lizing kući da prodaju nekretninu, po cijeni od, na primjer, 70 odsto od procijenjene vrijednosti. Preostalih 30 odsto smatraju se učešćem. Kompanija, tako, dobija prijeko potrebnu gotovinu i nastavlja da posluje u istom poslovnom prostoru. Kada otplati sve rate lizing kući, nekretnina joj se vraća u vlasništvo.
Hoće li cijena lizinga biti povoljnija od bankarskih kredita?
Vuković :
U principu i banke i lizing kuće imaju pristup istim izvorima finansiranja, pa će i cijena biti približno ista. Suština je što kod lizinga može da se dođe do nekretnine bez uspostavljanja hipoteke. Vlasnik je lizing kuća do konačne otplate predmeta kupovine. To, opet, stvara nama dodatni problem kod oporezivanja i namirivanja obaveza, pošto svi porezi i dažbine padaju na teret vlasnika, a ne korisnika lizinga koji je i ekonomski vlasnik, odnosno, on koristi nepokretnost za svoje poslovanje, a ne lizing kuća.
Asocijacija je zahtijevala izmjene poreskog tretmana?
Vuković :
Korisnik lizinga, koji na taj način dođe u posjed proizvodne hale, hotela ili tržnog centra, koji za njega predstavljaju osnovno sredstvo, nema pravo na poreski odbitak, kao što je to slučaj kod kredita. Predložićemo da država omogući poreski odbitak korisniku lizinga ne na cijelu vrijednost nekretnine, već samo na onaj otplaćeni dio. Ako poslovni prostor vrijedi 100.000 evra, a korisnik je otplatio 30.000 evra, neka mu se zaračuna odbitak po osnovu tog otplaćenog dijela i tako na kraju svake kalendarske godine do konačne otplate lizinga.
A šta ako prekine da plaća rate?
Vuković :
Onda će državi morati da vrati pripadajući dio poreza za koji je bio oslobođen.
Kakva je situacija kod plaćanja poreza na dodatu vrijednost?
Vuković:
Po tumačenju koje smo dobili od Ministarstva finasija, na lizing naknade za nepokretnosti, koja predstavlja isto što i kamata za kredit, ne zaračunava se PDV. Međutim, s druge strane korisnik lizinga, kao pravno lice, nema pravo na povrat PDV, iako, praktično, nabavlja nekretninu koja mu služi za obavljanje posla odnosno ono je njegovo osnovno sredstvo.

Pročitaj više:  Evropske berze pale nakon šest dana rasta

UKIDANJE REZERVI
Asocijacija lizing kompanija Srbije predložiće Narodnoj banci Srbije da razmotri mogućnost ukidanja obavezne rezerve od 10 odsto, koje plaćamo na strane izvore finansiranja. Smatramo da obavezna rezerva lizing kućama nije neophodna mjera kao kod banaka, a oslobađanje ovog iznosa pospješilo bi i ponudu i konkurenciju lizing kompanija u Srbiji – smatra Vuković. Novosti

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts