BEOGRAD, Profesor Megatrend univerziteta Oskar Kovač kaže da bi Srbija morala da se pridržava postavljenih ograničenja budžetskog deficita i javnog duga.
Kovač je, podsjetivši da je aktuelna ekonomska kriza u svijetu zapravo kriza javnog duga pojedinih zemalja, rekao da Srbija tom vrstom krize nije zahvaćena, kao i da se ne očekuje da će se u njoj otvoriti problem urednog servisiranja javnog duga.
“S tog stanovišta ne vidim da ćemo mi ići u problem onih zemalja koje treba da rješavaju svoj problem javnog duga”, istakao je on i podsjetio da je javni dug Srbije trenutno na nivou od oko 41 odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP), što je daleko ispod norme EU od 60 odsto BDP-a.
Međutim, rješavanje problema koje zemlje EU imaju sa javnim dugom, a od kojih su neke važni spoljnotrgovinski partneri Srbije, podrazumijeva mjere restriktivnog karaktera, što bi na posredan način moglo da se odrazi i na Srbiju, naveo je Kovač.
Prema njegovim riječima, te mjere, između ostalog, podrazumijevaju smanjenje javne potrošnje, povećanja poreza, što znači da će pogoditi i privredu, kao i da će prouzrokovati manju domaću tražnju u tim zemljama, pa samim tim i Srbija može imati problem sa plasiranjem robe na ta tržišta.
On je naveo i da Srbija ima problem sa domaćom tražnjom, a zbog unutrašnjih problema, ne može da je vještački podstiče emisijom novca ili kredita i na to se nadovezuje i uticaj ekonomske krize u svijetu.
“Šta tu može da se uradi – prvo da ostanemo pri tome da se držimo ovakvog nivoa javnog duga, da ne povećavamo budžetski deficit i da nedostatak domaće tražnje riješimo na dva načina”, naglasio je Kovač.
Kada je riječ o tekućim pregovorima o aranžmanu Srbije sa Međunarodnim monetarnim fondom (MMF), Kovač je istakao da se taj sporazum potpuno poklapa sa idejom zajmova koje će trajni mehanizam EU da odobrava zemljama sa problemom javnog duga. Tanjug
Komentariši