Paprena jesen za džepove stanovnika

BANJALUKA,  Kućni budžeti većine domaćinstava u RS, tek što se oporave od godišnjih odmora, ponovo će biti na novom “udaru”, jer su na pomolu troškovi pripremanja za jesen, kada će jedna porodica samo za opremanje školarca, zimnicu i ogrev morati da izdvoji do dvije i po prosječne plate.

Septembar tradicionalno prazni novčanike, a ovogodišnje niže cijene sezonskog voća i povrća u Srpskoj neće moći da neutrališu izdatke za udžbenike, novu garderobu, te nabavku drva ili uglja.
Da prosječna plata u RS koja je u junu, prema podacima Zavoda za statistiku RS, iznosila 817 maraka neće biti dovoljna, pokazuje i gruba računica da će porodici sa dvoje djece pred ovu jesen zimnica, priprema za školu i ogrev “odnijeti” i do 3.000 maraka.
Priprema zimnice biće manji problem nego lani, jer su cijene voća i povrća ove godine niže i za 50 odsto. Tako na tržnicama u Banjaluci kažu da mrkva i karfiol koštaju samo 1,5 KM, dok je za kilogram kupusa potrebno izdvojiti 50 feninga.
– Crni luk prodaje se za marku, dok su krastavac i paradajz jeftiniji i koštaju od 0,50 do 0,60 KM. Za kilogram paprike potrebno je izdvojiti 80 feninga – ističu na tržnici u Banjaluci.
Na pijaci u Prijedoru za kilogram paradajza potrebno je izdvojiti 0,80 maraka, dok paprike i mladi krompir koštaju samo 0,75 KM.
– Za pripremanje zimnice u prosjeku mi je potrebno od 100 do 150 maraka – rekla je jedna od domaćica u Prijedoru koju smo zatekli na pijaci.
Školski pribor i opremanje školarca je već ozbiljan izdatak, posebno u onim porodicama koje školuju dvoje ili više djece, jer moraju da izdvoje blizu dvije prosječne plate da bi ih spremili za početak nastave.
– Što je uzrast đaka veći, veći su i troškovi, jer su i udžbenici za više razrede skuplji, pa tako komplet udžbenika za treći razred osnovne škole košta 64,50 KM, a za deveti 132,50 KM – ističu u knjižarama i dodaju da sveske koštaju od 0,50 do 3,40 maraka, grafitne olovke od 0,50 do 1,20 KM, a školske torbe od 25 do 80 maraka.
Međutim, nijedan školarac ne kreće u školu samo sa novom torbom ili sveskom, već želi i novu garderobu.
– Dok sam kupila samo dvoje patika za ćerku i sina trebalo mi je 280 maraka, a gdje je još odjeća i niz drugih sitnica… Njihovo opremanje za školu koštaće me blizu 2.000 maraka – rekla je Banjalučanka Andrea Marković.
Iako ovog mjeseca vladaju velike vrućine, svi stanovnici čiji stambeni prostor nije priključen na gradsko centralno grijanje već razmišljaju na koji način što jeftinije da nabave ogrev. Tako će prosječnom domaćinstvu za deset metara drva, koliko je minimalno potrebno da prezimi, biti potrebno od 600 do 800 maraka. Cijena ogreva za predstojeću zimsku sezonu razlikuje se od opštine do opštine, ali zavisi i od kvaliteta drveta koje se nabavlja. Banjalučani će tako, prema riječima prodavaca, za kubni metar drva morati da izdvoje između 60 i 65 maraka.
Cijena jednog metra drva u Trebinju kreće se od 60 do 70 maraka, dok za metar iscijepanog ogreva treba izdvojiti od 70 do 80 maraka. Glas Srpske

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts