BERLIN, U Njemačkoj je u prvoj polovini ove godine takozvana eko-struja u ukupnoj proizvodnji učestvovala sa više od 20 odsto, što je do sada rekordni udio.
Prema navodima Saveznog udruženja energetike i vodoprivrede, u prvih šest mjeseci proizvedeno je 57,3 milijarde kilovatsati “zelene struje” iz obnovljivih izvora energije, čime je pokriveno 20,8 odsto potreba. U prvoj polovini 2010. je taj udio bio 18,3 procenta.
Najviše je porasla proizvodnja struje iz energije vjetra, koja je u ukupnoj prozvodnji učestvovala sa 7,5 odsto.
Daljih 5,6 odsto “zelene struje” dobijeno je iz biomase, na sunčevu energiju odlazi 3,5 odsto a na vodu 3,3 procenta. Iz elektrana koje koriste otpad i slične energetske izvore dobijeno je 0,8 odsto eko-struje.
U izvještaju se navodi da je zbog izuzetno sunčanog i suvog proljeća ove godine prvi put više struje dobijeno iz sunčeve, nego iz energije vode.
Njemačka vlada je ove godine, odlukom o postepenom zatvaranju nuklearnih elektrana do 2022. godine, započela “energetski preokret”. Jedan od ciljeva je da se udio eko-struje u ukupnoj proizvodnji do 2020. poveća na najmanje 35 odsto.
Taj poduhvat nailazi na nepodjeljenu podršku građana. Čak 94 odsto Nijemaca smatra da je povećanje korišćenja obnovljivih izvora energije značajno ili veoma značajno.
Dvije trećine građana sada je spremno i da prihvati da se sunčeva ili postrojenja na energiju vjetra izgrade u neposrednoj blizini njihovog mjesta stanovanja, iako je ranije upravo protivljenje stanovništva bilo često razlog koji je usporavao takve projekte.
Anketa instituta Infratest Dimap pokazala je i da četiri petine Nijemaca podržava planove za povećanu proizvodnju eko-struje jer smatraju da treba da se da doprinos zaštiti klime i da se obezbijedi kvalitetniji život budućim generacijama. Zato je, prema rezultatima istraživanja, i 80 odsto građana spremno da za eko-struju plati nešto više novca a za samo 15 odsto Nijemaca je prelazak na eko-struju preskup. Beta
Komentariši