BRISEL, Borbom protiv inflacije, Evropska centralna banka /ECB/ ubija moguÄnost privrednog oporavka evrozone – upozoravaju ekonomski struÄnjaci.
Å efovi ECB banke posljednjih godina podizali su kamatne stope u najgorem moguÄem trenutku – u julu 2008. godine, kada je kriza kucala na vrata, a onda ponovo u aprilu i julu ove godine, kada se Äinilo da bi mogao uslijediti privredni preporod.
Predsjednik ECB Åœan Klod TriÅ¡e podizanje kamatnih stopa opravdava strahom od inflacije. U viÅ¡e navrata TriÅ¡e je izjavio da mu je glavni prioritet oÄuvanje finansijske stabilnosti, pa kamatne stope ECB pokuÅ¡ava da koristi kao instrument za regulisanje cijena na trÅŸiÅ¡tu evrozone.
MeÄutim, mnogo veÄi problemi evrozone od inflacije, kao Å¡to su visoka nezaposlenost, usporen privredni rast i pokuÅ¡aji GrÄke, Portugala, Irske, Å panije i Italije trebalo da imaju prioritet kako bi te zemlje izbjegle bankrot.
Podizanjem kamatnih stopa Å¡ef ECB-a pogoduje samo jakim privredama poput NjemaÄke, dok svi ostali trpe negativne posljedice.
DÅŸejms Siroviecki u uglednom Äasopisu Nju Jorker navodi da su osnovni problemi evrozone premalo rasta i previÅ¡e duga. Za oba problema djelimiÄno je odgovorna i politika ECB-a, koja pravi svojevrsni zatvoreni krug: podizanje kamatnih stopa rezultira skupljim zaduÅŸivanjem, Äime se usporava privredni rast.
Äak i kada ECB kupuje obveznice Italije i Å panije da bi te zemlje spasila od bankrota, time samo “krpi” rupe koje je sama stvorila, tvrdi Siroviecki.
Zbog duÅŸniÄke krize Äak ni jake ekonomije ne mogu prosperirati od niskih kamatnih stopa i zauzdavanja inflacija. Iako NjemaÄkoj ne odgovara pad vrijednosti robe koju izvoze u ostatak Evrope, joÅ¡ manje joj odgovara privredni krah i pad kupovne moÄi u zemljama s kojima posluje.
“ECB provela je ovu godinu u borbi protiv fantomske prijetnje inflacije. Vrijeme je da se suoÄe s pravom prijetnjom recesije”, zakljuÄuje Siroviecki.
Komentariši