Atina ponovo pod pritiskom

ATINA, Grčka je ponovo pod pritiskom finansijskih stručnjaka takozvane trojke – EU, Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) i Evropske centralne banke.

Nakon što su ovi finansijski eksperti morali  prošle sedmice praznih ruku da otputuju iz Atine, razgovori se nastavljaju sredinom septembra.

Vlada Jorgosa Papandreua traži još vremena kako bi mogla da sprovede bolne reforme, jer u Grčkoj recesija uzima maha. Privredni rast je pao za pet odsto, a nezaposlenih će do kraja godine vjerovatno biti skoro milion.

Grčki ministar finansija Evangelos Venizelos odlučno negira glasine o svađi sa žirantima, međutim, iza kulisa, finansijski stručnjaci i novinari izvještavaju o ogromnim razlikama u mišljenju.

Zbog sve osjetnije recesije u Grčkoj ministar Venizelos smatra da više nema manevarskog prostora za štednju u javnom sektoru. Trojka ima razumijevanja da su prihodi od poreza smanjeni zbog recesije, ali ga nema za traljavu privatizaciju i sve veće državne izdatke.

Profesor političkih nauka na atinskom univerzitetu Ilias Kaculis kaže da je sada na potezu vlada –  javlja “Dojče vele”.  On navodi da grčka vlada do sada nije uradila ono što je obećala trojci, kao i da su mnoge reforme  prošle u parlamentu, ali da se slabo sprovode u praksi.

Većina stanovišta stoji iza mjera štednje u javnom sektoru. Mnogi u Grčkoj se čude reagovanju  iz inostranstva na situaciju u njihovoj zemlji – o tome da na primjer Finska za finansijsku pomoć hoće garancije u kešu. “Finci hoće da im damo pare kako bi nas kreditirali”, pisala je nedavno “Elefterotipija”.

Još opasnija je debata koja se u Njemačkoj vodi o izbacivanju Grčke iz evrozone – smatra profesor Kaculis, koji je inače doktorirao u Njemačkoj. Zajedno sa drugim kolegama, akademskim građanima, on će uputiti apel nemačkoj javnosti, sa molbom da pomogne Grčkoj zemlji u krizi.

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts