BiH izgubila 88 miliona evra pomoći EU

BANJALUKA, Evropska komisija suspendovala je sve projekte pretpristupne pomoći (IPA) za Bosnu i Hercegovinu za 2011. godinu vrijedne 88 miliona evra, saznaje „EuroBlic“ iz izvora bliskih Briselu. Odluka je usljedila samo dan nakon što je premijer Federacije BiH Nermin Nikšić razgovarao sa specijalnim predstavnikom Evropske unije u BiH Peterom Sorensenom u Sarajevu.

Kako je „EuroBlicu“ potvrdio visoki diplomata u Briselu, interna odluka Evropske komisije donijeta je nakon što je Nikšić prenio stav Vlade FBiH novom šefu EU u BiH da se ne slažu sa revidiranom listom projekata koju je usvojio Savjet ministara. Takođe, prema našim saznanjima, o odluci Brisela do kraja sedmice biće zvanično obavješten i predsedavajući Savjeta ministara BiH Nikola Špirić

Problem je nastao nakon što se predstavnici FBiH mjesecima nisu oglašavali po pitanju projekata IPA 2011. Nakon reagovanja ministarke za ekonomske odnose i regionalnu saradnju RS Željke Cvijanović da u prvobitnoj predloženoj listi projekata za IPA 2011. nisu uvaženi zahtjevi i interesi Srpske, iz Federacije su poručili da ne žele više učestvovati u zajedničkim razgovorima kako bi bili usaglašeni stavovi.

Evropska komisija uvažila je zahtjeve iz RS i revidiranu listu usvojio je Savjet ministara, ali su ministri u Vladi FBiH donijeli odluku da ostaju pri prvobitno utvrđenoj listi projekata i da je nova lista neprihvatljiva za Federaciju. Tvrde da njena izrada nije obavljena u skladu sa uspostavljenim i jasno definisanim procedurama i pravilima programiranja, važećim zakonima, te okvirnim sporazumom.

Iz Ministarstva finansija FBiH, koje je zaduženo za koordinaciju IPA fondova, nismo uspjeli da saznamo šta će preduzeti po ovom pitanju.

Istovremeno, ministar finansija BiH Dragan Vrankić rekao je da revidirana lista koju je usvojio Savjet ministara nije ono što su htjeli predstavnici institucija BiH, ali da je mnogo bolja opcija nego da BiH izgubi milione evra od EU.

Pročitaj više:  Delegacija MMF-a zadovoljna pozitivnim efektima u RS

– Zbog tri-četiri projekta nije trebalo praviti glupost koja je dovela do toga da Brisel ospori cijeli IPA paket za BiH za 2011. godinu. Kada se jarci na brvnu potuku, pa neće nijedan da popusti, onda padnu u vodu – tvrdi Vrankić. Istakao je da u BiH nema spremnosti za dijalog, politički dogovor i da su svi taoci političkih nesporazuma u zemlji.

U Direkciji za evropske integracije (DEI) u Sarajevu, koja je proslijedila revidiranu listu u Evropsku komisiju na usvajanje, kažu da nisu obavješteni o odluci Evropske komisije i da ne mogu komentarisati neslužbene informacije.

Podsjećaju da je stav Evropske komisije od početka bio da u pretpristupnoj pomoći mogu biti finansirani samo oni projekti koji imaju saglasnost svih učesnika u procesu programiranja IPA.

U Evropskoj komisiji poručivali su da je veoma važno da se osigura da se svi projekti koju su uključeni u IPA program mogu realizovati.

– IPA sredstva će se alocirati samo za projekte oko kojih je postignut dogovor svih koji su uključeni u proces programiranja. Zabrinuti smo zbog nedostatka koordinacije između državnog i entitetskog nivoa u vezi sa projektima iz IPA 2011. programa, što vodi do gubitka dijela novca namijenjenog BiH – rekli su nam u Evropskoj komisiji prije objave suspenzije.

Oni su naglasili da učesnici treba da se dogovore i realizuju projekte, što je u interesu građana.

– Uspostavljanje mehanizama koordinacije između entitetskih i državnog nivoa o pravilima za programiranje IPA pitanje je kojim se treba hitno pozabaviti. EU je spremna da razgovara o svim izazovima – poručili su iz Evropske komisije.

Međutim, kako do dogovora nije došlo, odlučili su da BiH ostave bez 88,08 miliona evra.
Projekti IPA i osporavanja
U revidiranoj listi IPA programa za 2011. nalazi se 14 projekata vrijednih 88,08 miliona evra. Preostalih 8,2 miliona evra, koje je BiH prvobitno trebalo da dobije za četiri projekta u oblasti poljoprivrede, zapošljavanja, statistike i pravosuđa, usmjerena su na regionalne projekte IPA, te bi ih BiH mogla da koristiti kroz projekte prekogranične saradnje. Ove projekte ranije je osporila Republika Srpska jer se radi o oblastima koje su u ingerencijama entiteta, a ne države. Blic

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts