BEOGRAD, Od 2005. do 2010. godišnje u Srbiji je boravilo oko dva miliona turista koji su ostvarivali od 6,4 do 7,3 miliona noćenja.
Devizni priliv u 2010. iznosio je 604,9 miliona evra.
Broj stranih turista u tom periodu povećan je za polovinu, ali je opao broj domaćih za oko 15 odsto. Uprkos porastu broja stranih turista oni i dalje imaju manje od 23 odsto učešća u ukupnom broju noćenja.
Da bi se dostigli postavljeni ciljevi iz Strategije do 2015. potrebno je povećati broj stranih dolazaka i noćenja za više od tri i po puta. Da broj domaćih dolazaka poraste 74, a noćenja za 51 odsto. Pretvoreno u novac, mali su izgledi da se te godine ostvari planiranih 1,3 milijarde evra.
Da je to veoma teško ostvarivo pokazuje činjenica da je prosječna dužina boravka turista u Srbiji od 2,1 do 2,3 dana. Taj podatak nije mnogo bolji u konkurentskim zemljama, ali je to slaba utjeha.
Najveći broj dolazaka domaćih turista registruju planinska i ostala turistička mjesta, a noćenja banje i planine. Očigledno je da je kriza uticala da se mnogi domaći turisti odluče da mediteranske zemlje zamjene planinama i banjama Srbije, putuju kraće trošeći manje nego ranije.
Strani turisti su i dalje najbrojniji u gradovima. Oni koriste svoja poslovna putovanja da u slobodnom vremenu razgledaju, zabave se i upoznaju bližu okolinu. Veoma brine mala posjećenost stranih turista banjama, što je posljedica nedovoljnih spa i wellness kapaciteta, neuspjelih privatizacija, zastarjelih smještajnih kapaciteta i primarnog liječilišnog motiva dolaska domaćih turista.
Najveći broj turista posmatrano po broju noćenja, dolazi iz Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Slovenije, Hrvatske, Italije i Ruske Federacije. Građani ovih šest zemalja „naprave” 42 odsto svih noćenja stranih turista u Srbiji. Beograd je dominantan u broju dolazaka stranih turista. Dotle jugoistočna Srbija veoma zaostaje u gotovo svim pokazateljima.
Prema Izvještaju Svjetskog ekonomskog foruma o konkurentnosti u turizmu, Srbija je na 82. mjestu među 139. zemalja. U Evropi je na 38. mjestu iza Ukrajine, Jermenije, Bosne i Hercegovine i Moldavije. Srbija je najslabije ocjenjena u oblasti saobraćajne i turističke infrastrukture, obuke zaposlenih u turizmu, hotelskih cijena, a posebno u oblasti ekologije i zaštite prirodne sredine.
U prvih šest mjeseci ove godine registrovano je ukupno 983.628 turista, osam odsto više nego u istom periodu prošle godine. Domaćih turista je bilo 645.454, četiri odsto više u odnosu na prvo polugodište 2010. ili dvije trećine od ukupnog broja turista u Srbiji. Stranih turista bilo je 338.174, ili 16 odsto više. Devizni priliv je povećan 12 odsto i bio je 221 milion evra. Devizni odliv bio je 251 milion evra, tako da imamo deficit od 30 miliona evra. Politka
Komentariši