EU, ECB i MMF traže da Grčka otpusti 100 000 radnika u javnom sektoru

ATINA, Povjerenici Grčke – EU, Evropska centralna banka i MMF povećali su ranije dogovoreni broj otkaza u javnom sektoru i zatražili da se u narednih 20 mjeseci zaustave nova zapošljavanja.

Kao dio dogovora o pomoći Grčka je u martu obećala svojim povjerenicima da će otpustiti minimalno 80 000 zaposlenih u javnom sektoru u sljedeće dvije godine, ali su EU, Evropska centralna banka i MMF povećali taj broj na 100 000, tražeći takođe da vlada obustavi i sva nova zapošljavanja u narednih 20 mjeseci.

Kako bi ispunila uslove i obezbijedila nova sredstva međunarodne pomoći te zaštitila svoju ekonomiju od potpune propasti, grčka vlada najavila je nove mjere štednje. Osim toga, grčki premijer Jorgos Papandreu u subotu je iznenada otkazao planiranu posjetu SAD nakon što je Grčkoj privremeno stopirana isplata finansijske pomoći iz prošlogodišnjeg 110 milijardi evra teškog paketa pomoći.

Čelnici MMF-a i EU odlučili su da odgode odluku o isplati sljedeće tranše pomoći vrijedne osam milijardi evra zbog neispunjenih uslova. Bez te pomoći grčki budžet bi u oktobru mogao ostati bez sredstava.

Zabrinjava i odluka predstavnika EU i MMF-a o otkazivanju za danas najavljene posjete Atini. Umjesto toga, biće održana telefonska konferencija sa grčkim ministrom finansija Evangelosom Venizelosom.

Venizelos je izjavio da Grčka mora u potpunosti da ispuni svoje budžetske ciljeve za 2011. i 2012. godinu i zaustavi generisanje duga, ali nije opisao kako to vlada misli da postigne.

Grčka vlada je prošle sedmice objavila da razmatra uvođenje novog poreza na nekretnine kojim planira godišnje da prikupi dvije milijarde evra prihoda.

Inspektori EU, ECB i MMF, koji nadgledaju grčku ekonomiju, upozorili su da treba razmotriti i povećanje poreza na duvan, alkohol i luksuznu robu. Oni to opravdavaju potrebom hitnih reformi u budžetskoj potrošnji koja je glavni uzrok grčkih problema, dok je smanjenje budžetskih rashoda ključ za izlazak iz krize i podsticanja konkurentnosti ekonomije.

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts