BANJALUKA, Ukoliko bude potvrđena optužnica u predmetu bijeljinske Fabrike šećera protiv Zorana Ćopića, Ljube Mrđena i Drage Nižola, koji se terete za produženo krivično djelo pranje novca, imovina stečena krivičnim djelom, koja se u ovom slučaju procjenjuje na oko 18 miliona KM, biće oduzeta i predata Agenciji za upravljanje oduzetom imovinom, izjavio je ministar pravde RS Džerard Selman.
“Agencija za upravljanje oduzetom imovinom moći će da proda nekretnine i uknjiži ih na porez RS, a dio da ponudi kao akcije na berzi najpovoljnijem ponuđaču i da se na taj način dođe do novog vlasnika tog preduzeća”, rekao je Selman novinarima u Banjaluci.
Selman je rekao da, ukoliko presuda bude oslobađajuća, steći će se mogućnosti da bijeljinska Šećerana ponovo radi.
Na pitanje ko je trebalo da izvrši transakciju novca u ovom slučaju, Selman je rekao da je transakcija novca urađena u skladu sa zakonima RS, ali da su pored kontrole novčanih tokova koju provode MUP i Specijalno tužilaštvo RS, banke trebalo da utvrde da li određena količina novca potiče iz legalnih ili ilegalnih kanala.
Selman je, na pitanje da li u RS ima još preduzeća koja su kupljena kriminalnim novcem, rekao da se radi o veoma teškom pitanju, ali da se on ne može oteti utisku da ih nema.
Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS Miroslav Milovanović rekao je novinarima da je podizanje optužnice u predmetu bijeljinske Šećerane bilo očekivano.
“Nadamo se da će vrlo brzo započeti i sudski proces, kada će biti poznata neka rješenja, nakon čega možemo formalno-pravno zauzimati određene stavove i eventualno pomoći bijeljinskoj Šećerani, a što je i interes Vlade RS”, zaključio je Milovanović.
Specijalno tužilaštvo Republike Srpske potvrdilo je danas da je podignuta optužnica u predmetu bijeljinske Fabrike šećera protiv Zorana Ćopića, Ljube Mrđena i Drage Nižola, koji se terete za produženo krivično djelo pranje novca.
Portparol tužilaštva Dragica Tojagić izjavila je Srni da se u optužnici predlaže oduzimanje od Ćopića 18 378 900 akcija Fabrike šećera u Bijeljini, što čini 63,75 odsto udjela u osnivačkom ulogu.
Predloženo je i oduzimanje aviona “cesna”, kuće u Ulici Sretena Stojanovića u Banjaluci, automobila “A6”, 454. 512 evra gotovine, osnivačkog uloga u preduzeću “DTM rilejšns”, cisterne, kao i drugih nepokretnosti stečenih izvršenjem krivičnog djela.
Optužnica tereti Ćopića da je od 2008. do polovine ove godine, udruženo sa više lica, među kojima su Mrđen, Nižola i srpski narkobos Darko Šarić, posredstvom različitih kompanija i banaka kroz privredne tokove Srpske i Srbije “oprao” veću količinu novca koji je stečen od prodaje droge.
Ćopić je, kako se u optužnici navodi, sarađivao sa Šarićem i drugim licima iz Republike Srpske protiv kojih se vodi krivični postupak pred Posebnim odjeljenjem Višeg suda u Beogradu zbog krivičnih djela neovlaštene proizvodnje i stavljanja u promet opojnih droga i produženog krivičnog djela pranja novca, te sa Nikolom Dimitrijevićem iz Beograda, Srđanom Petrovićem iz Novog Sada, a protiv kojih su pravosnažno okončani postupci pred Višim sudom u Beogradu zbog produženog krivičnog djela pranje novca.
Ćopić se nalazi u pritvoru u Kazneno-popravnom zavodu u Banjaluci, a optužnicom je predloženo da mu se pritvor produži do okončanja glavnog pretresa, dok se Nižol i Mrđen brane sa slobode.
Optužnica je podnesena Okružnom sudu Banjaluka na potvrđivanje. Srna
Komentariši