NJUJORK, Stanje evropskih finansija je alarmantno, a svaki dan u posljednje vrijeme donosi poneko neprijatno iznenađenje. Berze toliko padaju da to više i nije neka novost.
Poslije sunovrata u četvrtak od preko pet odsto, pariska berza je u petak stidljivo započela rad u “zelenom”, ali je brzo ponovo pala, i do podneva opet otišla u minus od dva i po odsto. Za samo nedjelju dana, izgubila je preko devet odsto, a od početka godine blizu 30.
Ni u okruženju nije bolje: Frankfurt je u petak gubio blizu tri odsto, London, Madrid i Milano oko jedan i po.
Bankarski sektor je posebna priča: vodeće francuske banke su, samo u četvrtak, izgubile i do devet odsto vrijednosti svojih akcija.
Stanje evropske privrede i finansija, očigledno, ne uliva nimalo povjerenja. Tržište reaguje bez milosti, u trenutku dok evropski politički vrh nema više, čak, ni verbalne “municije” za obećavajuće poruke.
Analitičari ističu da ovaj nedostatak povjerenja, koji prijeti da izazove veliku krizu, može da se riješi samo političkim mjerama. Od evropskih zvaničnika se, naime, očekuje da daju konkretne prijedloge i imaju jedinstvene odluke, kojima će se konkretno prekinuti grčka agonija, iza koje vrebaju italijanska, portugalska, irska.
Od lidera se traži da bez dlake na jeziku kažu šta tačno namjeravaju da urade da bi se spasao evro. Priče da će se “donijeti odgovarajuće mjere”, više nikoga ne zadovoljavaju. Ne pije vodu ni strategija pozajmljivanja zemlji koja pozajmljeno, očigledno, neće moći da vrati. Od najviših evropskih političara danas se, više nego ikad, traži hrabro djelanje.
Najnoviji pad na berzama je samo jedna u nizu mnogobrojnih opomena, ovoga puta u vidu pritiska na ministre finansija i šefove centralnih banaka Grupe 20, okupljenih u Vašingtonu. Očekivanja da će se nešto više učiniti tek na samitu šefova država ili vlada u Nici 3. i 4. novembra, samo stvaraju još veću nervozu na tržištima hartija od vrijednosti.
Bankama ponestaje gotovine, povlače se astronomski ulozi, dolar ne vjeruje evru, privrednici teško stižu do kredita, investicije posustaju. Novi balon je naduvan, čeka se pucanje. Novosti
Ova Politika privatnosti definiše politike kontrolora podataka: portal Capital.ba, Jovana Dučića 52, Banja Luka 78 000, Republika Srpska, BiH u daljem tekstu portal Capital o prikupljanju, korišćenju i otkrivanju vaših podataka koje prikupljamo kada koristite našu web stranicu www.capital.ba Kontakt osoba zadužena za rukovođenje i nadzor prikupljanja i obrade ličnih podataka: info@capital.ba
Pristupanjem ili korišćenjem naše internet stranice, pristajete na prikupljanje, korišćenje i otkrivanje vaših informacija, odnosno ličnih podataka, u skladu sa ovom Politikom privatnosti.
Više pročitajte na našoj stranici Politika privatnosti.
Komentariši