Azijske berze u padu

TOKIO, Na azijskim berzama cijene dionica jutros su oštro pale jer su ulagači sumnjičavi prema izvještajima da evropski zvaničnici traže nove načine za suzbijanje dužničke krize u evrozoni, koja bi mogla naštetiti cjelokupnoj svjetskoj privredi.

Na Tokijskoj berzi Nikej indeks u 7,30 sati bio je u minusu 1,7 odsto, a za toliko su pale i cijene dionica u Hong Kongu, Južnoj Koreji i Singapuru. U Šangaju i Australiji berzanski indeksi su oslabili između 0,6 i 0,8 odsto, a MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je u 7,30 na gubitku 1,8 odsto, zaronivši na novi najniži nivo u 16 mjeseci.

Nakon što je prošle sedmice potonuo 7,5 odsto, taj je indeks već duboko ušao u područje “medvjeda”, koje se definiše kao pad indeksa za 20 odsto u odnosu na njegov prethodni najviši nivo. MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica sada je na gubitku 28,6 odsto u odnosu na svoj ovogodišnji vrhunac iz aprila, dok je MSCI indeks svih svjetskih tržišta u minusu 23 odsto u odnosu na svoj vrhunac iz maja.

Na jesenjem zasjedanju Međunarodnog monetarnog fonda u Vašingtonu evropski zvaničnici našli su se pod pritiskom kolega iz SAD, Kine i drugih zemalja da počnu odlučnije rješavati dužničku krizu.

Ali, obećanja ministara finansija i centralnih bankara najrazvijenijih svjetskih privreda da će učiniti sve kako bi spriječili da evropska dužnička kriza potkopa bankarski sistem i finansijska tržišta nisu ohrabrila ulagače jer nema nikakvih konkretnijih prijedloga.

“Odlučnije mjere i povećanje fonda za finansijsku stabilizaciju predstavljali bi kredibilno rješenje krize. Ali, ti planovi su još u fazi glasina i mogli bi naići na probleme dok prođu sve nivoe odlučivanja u EU, posebno zbog neslaganja Njemačke”, kaže Varen Hogan, ekonomist u australijskoj ANZ banci.

Pročitaj više:  EBRD će podržati privatni sektor u Srbiji

Nesigurni ulagači povlače se iz rizičnijih investicija i ulažu u sigurnije, kao što su američke državne obveznice i dolar. Posljednjih dana ulagači zaobilaze i plemenite metale, koji inače važe za sigurno utočište kapitala, pa je cijena zlata jutros pala dodatnih 1,6 odsto, na 1.631 dolar po unci, nakon što je u petak potonula za više od 100 dolara.

Na valutnim tržištima dolar jača. Dolarov indeks, koji pokazuje njegovu vrijednost u odnosu na šest najvažnijih svjetskih valuta, porastao je jutros 0,3 odsto. Zbog dužničke krize u evrozoni, cijena evra je nestabilna. Na početku današnjeg trgovanja dostigla je 1,3585 dolara, da bi kasnije pala na svega 1,3395 dolara, nedaleko 1,3382 dolara, najnižeg nivoa u osam mjeseci na koji je pala prošle sedmice.

U odnosu na japansku valutu cijena evra potonula je jedan odsto, na samo 102,17 jena, najniži nivo u 10 godina. I dolar je oslabio prema japanskoj valuti, pa mu je kurs pao sa 76,54 jena, koliko je iznosio u petak, na 76,30 jena. Zbog strahovanja od slabljenja svjetske privrede, a time i potražnje, pod pritiskom je i cijena nafte. Jutros se terminska cijena “crnog zlata” na berzi u Njujorku kreće oko 80 dolara po barelu, nakon što je u petak u jednom trenutku zaronila na samo 78,50 dolara, najniži nivo u šest nedjelja.

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts