BANJALUKA, Najvažniji ciljevi Prijedloga strategije razvoja malih i srednjih preduzeća i preduzetništva u RS od 2011. do 2013. godine su unapređenje konkurentnosti, inovativnosti i povezanosti malih i srednjih preduzeća u funkcionalnu razvojnu infrastrukturu, te stvaranje podsticajnog poslovnog okruženja.
U obrazloženju tog dokumenta, kojeg su danas razmatrali poslanici Narodne skupštine RS, navodi se da je uloga lokalne zajednice u razvoju malih i srednjih preduzeća nezamjenjiva.
“Lokalne zajednice uspostavljaju razvojne agencije, formiraju razvojne timove ili putem odjeljenja za privredu osmišljavaju programe planirajući za njih sredstva prije svega iz opštinskih budžeta”, ističe se u Prijedlogu strategije.
U oblasti razvoja malih i srednjih preduzeća potrebno je uspostaviti zakonodavni okvir i izgraditi institucije, usvojiti potrebne strategije i realizovati usvojene strategije kroz programe, istaknuto je za vrijeme skupštinske rasprave, dok će glasanje o tome biti u petak.
Slobodan Marković, direktor Repuličke agencije za mala i srednja preduzeća RS, kazao je da će se usvajanjem Prijedloga strategije dati na znanje zvaničnom Biriselu da je RS sve podredila zadovoljavanju uslova koje predviđa Evropski akt o malom biznisu.
“Evropska komisija jasno je rekla da je RS u oblasti malih i srednjih preduzeća gotovo u potpunosti završila posao, dok FBiH nalazi nekoliko koraka. Sada se možemo nadati da će formiranjem Savjeta za MSP na nivou BiH, koji je oformljen juče, ubrzati i napore FBiH u oblasti malog i srednjeg preduzetništva”, objasnio je Marković.
On je ukazao da je najveći problem kod realizacije ciljeva strategija razvoja MSP-a i dalje “mentalni sklop naše administracije, koja bi trebalo da prilagodi svoje ponašanje primjeni strategije i shvati da su oni u službi privrednika, a ne obrnuto”.
“Iako ova zemlja posjeduje mladu administraciju, u velikoj mjeri ima problem s konzervativnim načinom razmišljanja, što razvoju privrede predstavlja veliku prepreku”, ocijenio je Marković.
Prema posljednjim procjenama, u RS trenutno radi 25 MSP na 1.000 stanovnika, dok evropski prosjek iznosi 40. Pojedina područja u RS već dostižu evropski prosjek, poput Banjaluke, koja ima 37 MSP na 1.000 stanovnika, dok u oblasti preduzetništa u odnosu na ostale dijelove RS prednjače još Prijedor i Bijeljina. Nezavisne novine
Ova Politika privatnosti definiše politike kontrolora podataka: portal Capital.ba, Jovana Dučića 52, Banja Luka 78 000, Republika Srpska, BiH u daljem tekstu portal Capital o prikupljanju, korišćenju i otkrivanju vaših podataka koje prikupljamo kada koristite našu web stranicu www.capital.ba Kontakt osoba zadužena za rukovođenje i nadzor prikupljanja i obrade ličnih podataka: info@capital.ba
Pristupanjem ili korišćenjem naše internet stranice, pristajete na prikupljanje, korišćenje i otkrivanje vaših informacija, odnosno ličnih podataka, u skladu sa ovom Politikom privatnosti.
Više pročitajte na našoj stranici Politika privatnosti.
Komentariši