BEOGRAD, Srbija godišnje gubi skoro milijardu evra, jer u „sivoj“ i „crnoj“ zoni radi možda i milion ljudi, a poslodavci za njih ne uplaćuju poreze i doprinose. Jedno od rješenja je efikasniji rad inspekcija, ali i reforme propisa koje bi olakšale poslovanje. Potpredsjednica Vlade Verica Kalanović najavila je u utorak da će Vladi predložiti formiranje koordinacionog tijela koje će raditi na reformi inspekcijskih službi.
Oko 117.000 firmi, obveznika PDV-a, trenutno kontroliše 750 poreskih inspektora. I pored toga, nijedna tezga na pančevačkoj pijaci u državnu kasu ne daje ni dinara, a svakog momenta ima izloženu robu vrijednu i 10.000 evra.
– Unapređenje inspekcijskog sistema važno je za razvoj srpske privrede – istakla je Suzan Fric, direktorka predstavništva USAID u Srbiji. – USAID radi na eliminaciji kvazi fiskalnih naplata i nameta da bi se olakšalo formiranje konkurentnih firmi i povećala stopa zaposlenosti. Postoji više od 1.000 propisa i zakona koji regulišu ovu oblast i ona mora da se uredi kako bi poslovanje bilo što produktivnije.
Prema podacima Privredne komore Srbije, troškovi privrede po osnovu inspekcijskih kontrola iznose oko 13 miliona evra godišnje. Privrednici, s druge strane, propise u ovoj oblasti ocjenjuju kao nejasne i teško primjenljive. Novosti
Ova Politika privatnosti definiše politike kontrolora podataka: portal Capital.ba, Jovana Dučića 52, Banja Luka 78 000, Republika Srpska, BiH u daljem tekstu portal Capital o prikupljanju, korišćenju i otkrivanju vaših podataka koje prikupljamo kada koristite našu web stranicu www.capital.ba Kontakt osoba zadužena za rukovođenje i nadzor prikupljanja i obrade ličnih podataka: info@capital.ba
Pristupanjem ili korišćenjem naše internet stranice, pristajete na prikupljanje, korišćenje i otkrivanje vaših informacija, odnosno ličnih podataka, u skladu sa ovom Politikom privatnosti.
Više pročitajte na našoj stranici Politika privatnosti.
Komentariši