Podrumi Vukoje: Berba počela sa novim medaljama

TREBINJE, Carski vinogradi nadomak Trebinja, gdje su se nekada najboljim vinima gostili austrougarski velikodostojnici, danas su dostupni i običnim ljudima, turistima i ljubiteljima dobrih vina koja se na ovom mjestu proizvode u “Podrumima Vukoje” i vjerovatno, mada o tome nema ko da posvjedoči, prave se i bolje kapljice od onih koje je imala velika monarhija.
Vrhunski kvalitet vina ovogodišnje berbe potvrdiće se tek u narednim godinama, nakon odležavanja, a o kvalitetu ambijenta “Vinogradareve kuće”, u kojoj se degustiraju ovdašnja vina, u kombinaciji sa autohtonim jelima, turisti su se već izjasnili, pa je na nedavno završenom Novosadskom sajmu osvojila zlatnu medalju, a “Podrumima Vukoje” je dodijeljena i povelja za vinski turizam jugoistočne Evrope.
Najčuvenija istočnohercegovačka vinarija “Podrumi Vukoje” obilježila je početak ovogodišnje berbe grožđa u Carskim vinogradima nadomak Trebinja na najbolji mogući način – dvjema zlatnim medaljama koje su im sa Novosadskog sajma došle dan uoči početka branja.
Razlog za slavlje zato je bio dvostruk, zlatna medalja za vinski turizam i objekat “Vinogradareva kuća”, kao i početak berbe do sada najboljeg grožđa iz Carskih vinograda sa sladorom koji ide i do 27,5 stepeni.
“Podrumi Vukoje” pretenduju da se u turizmu nametnu kao vrhunska destinacija turista u regionu
“Iako su u berbi 2011. prinosi manji i do 40 odsto, otkako postoje ‘Podrumi Vukoje’ nismo imali grožđe sa ovim procentom sladora, tako da ćemo ove godine imati vina od 13,5 do 15 odsto alkohola, što je na hercegovačkom jugu nezabilježeno i što ćemo moći arhivirati za naredne godine, a vina iz ove berbe mogu da stoje 30 do 40 godina”, kaže Radovan Vukoje, direktor i suvlasnik “Podruma Vukoje”.
Žilavka kao autohtona vrsta iz Carskih vinograda, koja se ovdje sadi sa 93 odsto, dok je prateći asortiment od sedam odsto bena, biće u narednim danima obrana sa oko dva hektara ovog vinogorja.
Napominjući da je suša odnijela 40 odsto prinosa, Vukoje dodaje da sirovine neće nedostajati za postojeće, ali i za neke nove brendove u paleti njihovih vina, tako da sada planiraju paletu novih vina, poput proljetnog vina pod nazivom prima vera, a planiraju i vrhunske etikete vina iz kasnih sorti.
Ove su godine uradili i bazu za pjenušavo roze vino, dok se prvi šampanjac, nakon faze odležavanja, očekuje u narednoj godini.
Sva ova vina će, poput prethodnih brendova ‘Podruma Vukoje’, imati specifičnu aromu koja vinima ovoga kraja daje poseban ukus, a tajna egzotičnog mirisa, kaže Radovan, leži u samom lokalitetu Carskih vinograda, gdje se rijeka Sušica uliva u Trebišnjicu i gdje se dnevne ljetne temperature koje dostižu do 40 stepeni spuštaju za 20 stepeni niže, pa na taj način grožđe pravilno zri.
Užitku u dobrom vinu, kažu iskusni ljubitelji kapljice, mora doprinijeti i ambijent, a da u Carskim vinogradima postoji i dobar ambijent, uvjerili smo se i sami degustirajući carsku žilavku u “Vinogradarevoj kući”, mjestu koje je nagrađeno zlanom turističkom medaljom na Novosadskom sajmu.
“Mi smo još od 2003. godine, sa tri vinarije iz zapadne Hercegovine, krenuli sa projektom Vinska cesta Hercegovine, na kojoj se turisti zaustavljaju i probaju vina i autohtona jela našeg kraja, a projekat se proširio na još 18 vinarija, ali i na proizvođače meda, sira, na objedinjavanje vinskog turizma sa vjerskim turizmom”, objašnjava Radovan Vukoje.
“Vinogradareva kuća”, svojevrsna konoba kapaciteta 60 gostiju i još stotinak gostiju u dvorištu, najprimamljivija je destinacija turista koji dolaze sa Crnogorskog i Dubrovačkog primorja, a kroz nju i kroz Vukojeve podrume prošlo je samo u ovoj godini oko 15.000 gostiju, što je rekord otkako je ova porodica počela sa projektom vinskog turizma.
Razlog za slavlje je bio dvostruk, zlatna medalja za vinski turizam i objekat “Vinogradareva kuća”, kao i početak berbe do sada najboljeg grožđa iz Carskih vinograda sa sladorom koji ide i do 27,5 stepeni
“Ove godine je povećana posjeta turista za 50 odsto nego ranijih godina, što i nama predstavlja svojevrsnu potvrdu da nam se isplatilo sve ono što smo radili u vezi sa vinskim turizmom. Ono na šta smo se orijentisali i što se ispostavilo ispravnim jeste činjenica da se vinskim turizmom može baviti i van ljetne sezone, tako da se mi već od februara počinjemo baviti ovom vrstom turizma, kada nam dolaze većinom domaći turisti, iz Banjaluke, Sarajeva, Bijeljine, Tuzle”, objašnjava Radovan Vukoje.
On kaže da “Podrumi Vukoje” pretenduju da se u turizmu nametnu kao vrhunska destinacija turista u regionu, što su i dokazali na Novosadskom sajmu, gdje su bolje ocijenjeni od Istre, koja ima veliki broj gostiju u predsezoni i postsezoni.
.
Vina i u  američkoj ambasadi
“Podrumi Vukoje” su u petak imali prezentaciju u američkoj ambasadi u BiH, gdje su veoma dobro primljeni.
“Mi smo tamo dobili potpunu podršku i rečeno nam je da će konekcija između Dubrovnika i Trebinja, kada je dolazak turista u pitanju, biti mnogo veća”, kaže Radovan Vukoje, dodavši da, osim vina i kulturno-istorijskih znamenitosti, turiste u ovaj kraj privlače sir, med i ljekovito bilje.  Nezavisne novine

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts